Σε… περίπατο μετέτρεψε την πρόκριση στους «8» του Champions League η Σαχτάρ Ντόνετσκ. Οι Ουκρανοί μετά το 3-2 στη Ρώμη κέρδισαν για δεύτερη φορά τη Ρόμα με 3-0 μέσα στην Ουκρανία.

Οι πρωταθλητές Ουκρανίας ευτύχισαν στο 18’, όταν ο Τόμας Χούμπσμαν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα η Ρόμα είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο Μποριέλο κέρδισε πέναλτι από τον Μχιταριάν, ανέλαβε και την εκτέλεση, όμως ο Πιατόφ απέκρουσε.

Τα πάντα τελείωσαν για τους «τζιαλορόσι» λίγο πριν το ημίχρονο (41΄), όταν ο Φιλίπ Μεξές αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ουίλιαν στο 58’ και ο Εντουάρντο στο 87’, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ρόμα 3-0 (Novasports 1)

Γκολ: 18′ Xούμπσμαν, 58′ Ουίλιαν, 87′ Εντουάρντο