Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έγινε η πρώτη ομάδα που θα συμμετάσχει στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, που θα διεξαχθεί στις 27 Μαΐου στη Ρώμη. Οι «κόκκινοι διάβολοι», μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα στο «Ολντ Τράφορντ» κέρδισε ξανά τους «κανονιέρηδες» αυτή τη φορά με 3-1 στο «Έμιρεϊτς» του Λονδίνου. Η ομάδα του σερ Άλεξ Φέργκιουσον άνοιξε το σκορ στο 8’ με πλασέ του Παρκ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε το 2-0. Στο 61′ ο Πορτογάλος και πάλι ανέβασε το δείκτη του σκορ για την ομάδα του σε 3-0 και στην ουσία… σφράγισε την πρόκριση της Μάντσεστερ στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Η Άρσεναλ κατάφερε να μειώσει στο 76′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόμπιν Φαν Πέρσι.

Η Άρσεναλ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη για να πετύχει κάποιο γκολ, όταν στο 3’ ο Φάμπρεγκας δοκίμασε το μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Από την άλλη η Μάντσεστερ κατάφερε στην πρώτη της επίθεση να πετύχει το 1-0. Στο 8’ ο Ρονάλντο έκανε το παράλληλο γύρισμα και η μπάλα έφτασε στον Παρκ, αφού ο Γκιμπς γλίστρησε. Ο Νοτιοκορεάτης με πλασέ πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Αλμούνια και άνοιξε το σκορ για την ομάδα από το Μάντσεστερ.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την Άρσεναλ, η Γιουνάιτεντ πέτυχε δεύτερο γκολ στο 11’, όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα του Αλμούνια και πέτυχε το 2-0. Η ομάδα του σερ Άλεξ Φέργκιουσον συνέχισε να πιέζει και έχασε άλλες δύο ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά στο 18’ ο Ρούνεϊ είδε τον Αλμούνια να αποκρούσει σε κόρνερ το σουτ του, ενώ ένα λεπτό μετά από κόρνερ του Άντερσον ο Ρονάλντο με το κεφάλι σημάδεψε άουτ.

Οι γηπεδούχοι επισκέφτηκαν για δεύτερη φορά στο παιχνίδι τα καρέ του Φαν ντερ Σαρ στο 30’, αλλά ο Ολλανδός κίπερ απέκρουσε χωρίς πρόβλημα την κεφαλιά του Σεσκ Φάμπρεγκας. Δύο λεπτά μετά, ο Ρονάλντο εκτέλεσε νέο φάουλ, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Αλμούνια.

Στα μπαρ του γηπέδου, απέναντι από τα δημοσιογραφικά, προκλήθηκε πανικός στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όταν κυκλοφόρησε φήμη για τοποθέτηση βόμβας. Αμέσως η εξέδρα εκκενώθηκε και σκυλιά της αστυνομίας έψαχναν το χώρο.

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου άνηκε στη Γιουνάιτεντ. Στο 52’ ο Ρονάλντο έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ και ο Αλμούνια κατάφερε να απομακρύνει, παραχωρώντας κόρνερ. Στο 55’ ο Φαν Πέρσι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα άουτ, χωρίς να ανησυχήσει την εστία του Φαν ντερ Σαρ.

Η Γιουνάιτεντ «σφράγισε» τη νίκη και την πρόκριση για τον τελικό της Ρώμης στο 61’, με τον Ρονάλντο να πλασάρει από κοντά τον Αλμούνια, μετά από μια εξαιρετική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αλλά η Άρσεναλ κατάφερε να μειώσει. Στο 74′ ο Φλέτσερ ανέτρεψε στην περιοχή του Φάμπρεγκας και υπέπεσε σε πέναλτι, αντικρίζοντας παράλληλα την κόκκινη κάρτα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φαν Πέρσι εκτέλεσε εύστοχα την ποινή και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Κίτρινες κάρτες: Νασρί, Αντεμπαγιόρ, Έμπουε

Κόκκινες κάρτες: 74′ Φλέτσερ

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Αλμούνια, Σανιά, Τουρέ, Φαν Πέρσι (79′ Βέλα), Γκιμπς (46′ Έμπουε), Ντιαμπί, Σονγκ, Γουόλκοτ (63′ Μπέντνερ), Φάμπρεγας, Νασρί, Αντεμπαγιόρ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σερ Άλεξ Φέργκιουσον): Φαν Ντερ Σαρ, Ο’Σέι, Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά (65′ Ράφαελ), Φλέτσερ, Κάρικ, Άντερσον (63′ Γκιγκς), Ρονάλντο, Τέβεζ, Ρούνεϊ (66′ Μπερμπάτοφ).