Την ευκαιρία να κατακτήσει το νταμπλ θα έχει ο Παναθηναϊκός, καθώς προκρίθηκε, όπως αναμενόταν, στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Νίκου Νίοπλια αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ (0-0) στους Ζωσιμάδες με τον ΠΑΣ Γιάννινα, και έτσι σε συνδυασμό με τη νίκη του με 3-1 στο πρώτο ματς πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της 24ης Απριλίου, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Άρη στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Αναστόπουλου μπήκε στο κατάμεστο γήπεδο «Ζωσιμάδων» με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα την έβαζε εκ νέου στο παιχνίδι για την πρόκριση στον τελικό της 24ης Απριλίου.

Οι «πράσινοι», ωστόσο, οι οποίοι παρατάχθηκαν με στόχο να διαφυλάξουν το μηδέν στην άμυνα, κατάφεραν να κρατήσουν με επιτυχία μακριά από την εστία του Τζόρβα τους γηπεδούχους.

Βέβαια, είχαν και την τύχη στο πλευρό τους, αφού στο 31’ ο «Άγιαξ» της Ηπείρου
«φλέρταρε» με το 1-0, όταν η κεφαλιά του Κοντογουλίδη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, χάνοντας ακόμη δύο ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, αρχικά με ένα σουτ του Μενδρινού και νέα κεφαλιά του Κοντογουλίδη, που δεν βρήκαν όμως στόχο.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ μπήκε αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας τα ρέστα του για την πρόκριση, καθώς δεν είχε να χάσει τίποτα.

Ο Παναθηναϊκός, όμως, πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια οδήγησε το ματς σε ένα αργό τέμπο, ώστε να μη διακινδυνέψει σε καμία περίπτωση την πρόκριση.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, τα νεύρα και τα σκληρά μαρκαρίσματα έκαναν την εμφάνισή τους στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν εντάσεις, όπως αυτή του 69ου λεπτού, μετά από ένα μαρκάρισμα του Καζναφέρη στον Βύντρα.

Ένταση που αποτυπώθηκε και στο… σημειωματάριο του διαιτητή, με τον Σαριέγκι και τον Κώτσιο να αποβάλλονται στα τελευταία λεπτά με κόκκινη κάρτα.

Έτσι, ο Βάσκος αμυντικός θα χάσει τον τελικό του Κυπέλλου, καθώς ήταν ήδη τιμωρημένος με κίτρινες κάρτες για τις δύο τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Κατόπιν τούτου αναγκαστικά πρέπει να εκτίσει την τιμωρία μίας αγωνιστικής που επιβάλλει η κόκκινη κάρτα στον αγώνα της 24ης Απριλίου.