Η Μπαρτσελόνα είναι η ομάδα που πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του φάιναλ φορ της Euroleague που διεξάγεται στο Παρίσι.

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 64-54 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον πρώτο χρονικά ημιτελικό που διεξήχθη στο Παλέ Ντε Μπερσί και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στο μεγάλο τελικό, ο οποίος θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Παρτιζάν.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Πασκουάλ ήταν οι Ναβάρο και Ρούμπιο. Ο «μπόμπερ» των Ισπανών πέτυχε 10 πόντους, όσους και η αποκάλυψη της «Μπάρτσα», που μοίρασε παράλληλα οκτώ πολύτιμες ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Φραν Βάθ με 11 πόντους και έξι ριμπάουντ.

Από την «αρκούδα» ξεχώρισε ο Σισκάουσκας, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να οδηγήσει την ομάδα του στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Αρκετά αγχωμένες και νευρικές παρουσιάστηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα το θέαμα να είναι αρκετά φτωχό και να υπάρχουν αρκετά άστοχα σουτ εκατέρωθεν (8/26 η Μπάρτσα, 8/35 η ΤΣΣΚΑ).

Οι Καταλανοί με τον μπροστάρη τον Εντόνγκ, ο οποίος έδωσε αρκετές λύσεις κοντά στο καλάθι, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο, με προβάδισμα οκτώ πόντων (29-21).

Στην επανάληψη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αρκετά νωρίς κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά στους τέσσερις (33-29), εντούτοις για κακή της τύχη ήρθε γρήγορα ήρθε το τέταρτο φάουλ του Κριάπα, που αντικαταστάθηκε από τον εμφανώς ανέτοιμο, μετά την πολύμηνη αποχή του λόγω τραυματισμού, Σμόντις.

Έτσι οι παίκτες του Πασούτιν, προεξάρχοντος του Ναβάρο με επιθετικές εξάρσεις κατάφεραν να κάνουν το σκορ 47-41 στο 30’.

Στην τέταρτη περίοδο οι Σισκάουσκας και Βορόντσεβιτς με προσωπικού πόντους κατάφεραν να μειώσουν αρκετά νωρίς τη διαφορά στο -3 (49-46).

Οι «μπλαουγκράνα» εντούτοις με τρίποντα των Ρούμπιο και Λόρμπεκ «καθάρισαν» το ματς την ίδια ώρα που οι Ρώσοι επέλεξαν να πάρουν τις κρίσιμες επιθέσεις με τους Πονκρασόφ και Χόλντεν, που όμως δεν τα κατάφεραν.

Έτσι οι Καταλανοί ήταν αυτοί που πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής και παράλληλα το… αίμα τους πίσω για την περυσινή ήττα από την «αρκούδα» στον ημιτελικό του περσινού φάιναλ φορ στο Βερολίνο.

Τα δεκάλεπτα:
12-11, 29-21, 47-41, 64-54

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ):
Μπαζίλε, Ρούμπιο 10 (8 ασίστ), Λάκοβιτς 3, Ναβάρο 10, Βάσκεθ 11, Εντόνγκ 9, Μόρις 2 (6 ριμπ.), Σάδα, Λόρμπεκ 7 (8 ριμπ.), Μάικλ 8 (6 ριμπ.), Γκριμάου 4.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Πασούτιν): Σμόντις, Σισκάουσκας 19 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Χόλντεν 7, Μενσά-Μπονσού, Πονκρασόφ 2, Λάνγκτον 12, Βορόντσεβιτς, Κάουν 9 (10 ριμπ.), Κριάπα 5, Πλάνινιτς.

Διαιτητές:
Μπραζάουσκας (Λιθουανία), Χριστοδούλου (Ελλάδα), Σαμπόν (Γαλλία).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Τσάβι Πασκουάλ: «Δεν μπορώ να διαλέξω. Αυτός που θα νικήσει θα είναι ο καλύτερος και θα το αξίζει. Και οι δύο ομάδες αξίζουν να είναι στον τελικό, καθώς έχουν κάνει εξαιρετική χρονιά στη διοργάνωση. Παίζουν διαφορετικό μπάσκετ, αλλά είναι εξίσου μεγάλες ομάδες», τόνισε, ενώ για το μεγάλο παιχνίδι της Κυριακής είπε: «Είμαι αισιόδοξος. Κάθε νίκη σού δίνει και περισσότερη αυτοπεποίθηση. Μπορούμε να αισθανόμαστε περήφανοι για ό,τι έχουμε πετύχει στη διοργάνωση, αλλά θέλουμε να φτάσουμε ως το τέλος».

Αναλύοντας τον ημιτελικό είπε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για την πρόκριση στον τελικό. Δεν ήμασταν σε καλή επιθετική μέρα, αλλά αμυντικά λειτουργήσαμε πολύ καλά. Είχαμε δυσκολίες στα ριμπάουντ και αυτό είχε σαν συνέπεια ο ρυθμός να γίνει πιο αργός. Ξέραμε πως σε ένα φάιναλ φορ είναι δύσκολο να παιχτεί γρήγορο μπάσκετ. Ο Πιτ Μάικλ έδωσε ώθηση σε όλη την ομάδα στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια ήμασταν καλύτεροι. Πιστεύω πως στην τελευταία περίοδο ήμασταν πολύ καλοί. Η ΤΣΣΚΑ έπαιξε πολύ καλά, αλλά ήμασταν πολύ καλοί στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και κάναμε σωστές επιλογές. Είχαμε μιλήσει πολύ πριν τον αγώνα και θέλαμε να έχουμε ηρεμία. Η ΤΣΣΚΑ είναι πολύ σκληρή ομάδα και έπρεπε να ήμασταν συνεπείς στην τακτική μας για να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες του αγώνα».

Για την απόδοση του Ρίκι Ρούμπιο: «Ο Ρούμπιο έκανε εξαιρετικό παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έδειξε χαρακτήρα και διατήρησε την ηρεμία του σε ένα τόσο σημαντικό ματς».

Εβγένι Πασούτιν: «Δείξαμε τι μπορούσαμε να κάνουμε. Ήταν πολύ χαμηλό το σκορ και μικρή η διαφορά, αλλά δεν μπορέσαμε να νικήσουμε, παρότι η αντίπαλός μας πέτυχε πολύ λιγότερους πόντους από ό,τι συνηθίζει. Η Μπαρτσελόνα κάλυψε τη διαφορά που είχαμε πάρει στην αρχή. Δώσαμε τη μάχη μας μέχρι το τέλος, αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε σε σημεία-κλειδιά. Πιστεύω πως η στρατηγική μας ήταν πετυχημένη και αυτό φαίνεται από το ότι η Μπαρτσελόνα πέτυχε 64 πόντους και τα ατού της δεν σκόραραν πολύ. Αμυντικά ήμασταν εξαιρετικοί, αλλά επιθετικά δεν δουλέψαμε όσο καλά θέλαμε. Κάποιοι παίκτες μας δεν ήταν σε καλή μέρα, όπως για παράδειγμα ο Ζόραν Πλάνινιτς που ήταν πολύ άστοχος, ενώ ο Ματίας Σμόντις ήταν ανέτοιμος. Μας κόστισαν πολύ τα φάουλ που φορτωθήκαμε. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να συγχαρώ την Μπαρτσελόνα και να της ευχηθώ καλή επιτυχία στον τελικό. Εμείς θα προσπαθήσουμε πλέον να νικήσουμε στον μικρό τελικό της Κυριακής».

Πιτ Μάικλ:
«Παίξαμε πολύ καλή άμυνα και αυτό ήταν το στοιχείο που μας έδωσε τη νίκη. Ξέραμε τι ομάδα είχαμε να αντιμετωπίσουμε και πώς να καταφέρουμε να τη “χτυπήσουμε”. Αν και το ξεκίνημα μας δεν ήταν το ιδανικό, καταφέραμε να μην τους επιτρέψουμε να πιστέψουν πως έχουν τύχη να πάρουν τη νίκη».

Ρίκι Ρούμπιο: «Είναι ένα όνειρο που έγινε κατά το ήμισυ πραγματικότητα, μετά την πρόκριση μας στον τελικό. Παίξαμε ομαδικά. Σε άμυνα και επίθεση. Ειδικότερα η άμυνα μας ήταν υποδειγματική ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο και αυτή που μας κράτησε μέσα στο παιχνίδι και μας έδωσε αυτοπεποίθηση».