Ένα γκολ του Σουάνη στο 73’ και ένα του Μπούγκα στο 83’ έδωσαν στην Ξάνθη τη νίκη, με 2-0, και ένα σημαντικό «τρίποντο», που διατηρεί τους «Ακρίτες» ζωντανούς στο κυνήγι της παραμονής.

Αυτή η νίκη έβαλε τέλος σε ένα σερί έξι διαδοχικών ηττών για τους Ακρίτες, ενώ παράλληλα για τους Αρκάδες ήταν το τέταρτο συνεχόμενο ματς με αρνητικό γι’ αυτούς αποτέλεσμα.

Δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας το πρώτο ημίχρονο, το οποίο ήταν φτωχό σε φάσεις, καθώς οι δύο ομάδες, δεδομένης της κρισιμότητας του παιχνιδιού, δεν έδειξαν διάθεση να ρισκάρουν.

Η Ξάνθη στο πρώτο μέρος είχε φλύαρη υπεροχή, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να βρει ανοιχτούς χώρους και διαδρόμους, ώστε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Ντεγκρά.

Η μοναδική καλή φάση στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο ανήκε στους Αρκάδες, οι οποίοι «φλέρταραν» με το 0-1 στο 15’.

Ο Βίλτσες βρέθηκε στη γωνία της μικρής περιοχής και επιχείρησε να πλασάρει τον Λυμπερόπουλο, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Ξάνθης διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ξάνθη να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ και να τα… χαλάει στην τελική προσπάθεια.

Για να φθάσουμε στο 72’, όταν ο Σουάνης έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» για τους Ακρίτες, αφού με σουτ -«κεραυνό» δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ντεγκρά, κάνοντας το 1-0.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα στο 83΄ κατάφεραν να «κλειδώσουν» τη νίκη με το σουτ στην κίνηση του Μπούγκα, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας από το γύρισμα του Μαρσελίνιο (2-0).

Κίτρινες: Κωστούλας, Φλίσκας, Μπέρτος, Στρμπα, Σουάνης, Λυμπερόπουλος – Μπαρτολίνι, Καρντόσο, Μπαστία

Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Φλίσκας, Κωστούλας, Τζάγκι, Λουτσιάνο (55΄ Σουάνης), Μπούγκα, Στίνγκα (66΄ Στρμπα), Ζίεντσουκ (51΄ Μαρσελίνιο), Βάλλας, Κιντάνα.

Αστέρα Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Ουριμπάρι, Μαρσελάο, Μπαρτολίνι, Καρντόσο, Μπαστία, Λαδάκης (77΄ Καούνος), Έντερ (84΄ Ρίος), Τσέζαρεκ, Βίλτσες, Λαμπρόπουλος.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Βαγγέλης Βλάχος: «Ήταν ένα ματς για γερά νεύρα. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη η Ξάνθη. Εμείς βάλαμε τα χέρια μας και βγάλαμε τα μάτια μας. Θεωρώ ότι η παραμονή μας θα κριθεί στα δυο ματς στην Τρίπολη. Εύχομαι να παραμείνουν οι δυο ομάδες στην κατηγορία. Περίμενα πίεση στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ξάνθη ήθελε περισσότερο τη νίκη και την πήρε. Θα παλέψουμε με πολλές ομάδες για τη σωτηρία. Στην Ελλάδα το ποδόσφαιρο παίζεται 60% εκτός και 40% μέσα στο γήπεδο. Εύχομαι κάποτε αυτό να αλλάξει».

Νίκος Κεχαγιάς: «Θα πάω λίγο πίσω γιατί την προηγούμενη εβδομάδα δε μίλησα στη συνέντευξη τύπου. Αυτά που έγιναν τα συνάντησα πρώτη φορά. Ό,τι έγινε έκανε τους παίκτες μου πιο δυνατούς και βγάλανε στο γήπεδο θυμό. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια γιατί η νίκη δική τους. Ευχαριστώ τον κόσμο για τη συμπαράσταση».