Σε μια πολύ καλή προπόνηση -ενόψει της συνέχειας σε Ευρωλίγκα και πλέι οφ- μετέτρεψε το παιχνίδι με την Ολύμπια Λάρισας στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επιβλήθηκε 80-61 των Θεσσαλών. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες, θέλοντας να ξεκουράσει τους πρωτοκλασάτους παίκτες, οι οποίοι έδωσαν μεσοβδόμαδα δύο πολύ δυνατά παιχνίδια με την Σιένα στην Ιταλία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπαιξε υποδειγματική άμυνα και κατάφερε να περιορίσει την Ολύμπια στους 8 πόντους, σκοράροντας παράλληλα 19. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς στο δεύτερο δεκάλεπτο συντήρησε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 39-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ολύμπια δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε κι άλλο στο σκορ,  φτάνοντας στο +20 (66-46), με το τέλος του. Στον επίλογο του αγώνα η υπόθεση – νίκη είχε κριθεί και οι «πράσινοι» κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 80-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 39-28, 66-46, 80-61.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 12, Κέτσμαν 7, Σπανούλης 6, Περπέρογλου 5 (1), Φώτσης 5, Χατζηβρέττας 9 (1), Νίκολας 4 (1), Βεργίνης 11 (3), Πέκοβιτς 12, Σάκοτα 9 (1).

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καραγκιολίδης 1, Αργύρης, Σούλτσε 12 (3), Σπανός 6, Μπέλσερ 13 (1), Γιαννουλάκος 6, Μπατής 17 (3), Κολώκας 3, Καραποστόλου 3 (1), Παπαϊωακείμ.