Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 του μπάσκετ παρέμεινε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας 78-73 της Ολύμπιας Λάρισας, χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα. Ο Ολυμπιακός έφτασε στις 15 νίκες σε 16 παιχνίδια πρωταθλήματος.

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης δεν είχε στη διάθεσή του τον Γιώργο Πρίντεζη, ενώ δε χρησιμοποίησε τον Θοδωρή Παπαλουκά, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στον Τζανίρο Πάργκο, ο οποίος τραυματίστηκε ελαφρά στον αστράγαλο, αλλά στη συνέχεια επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο.

Η Ολύμπια Λάρισας στάθηκε πολύ καλά απέναντι στους Πειραιώτες στο πρώτο δεκάλεπτο και μάλιστα με το τέλος ήταν ισόπαλη 20-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με σερί 8-0 προηγήθηκε 28-20 και έφτασε στο +10 (34-24). Η Ολύμπια όμως δεν το έβαλε κάτω και με τον Κινγκ να σκοράρει πλησίασε και πάλι 43-40, για να απαντήσει ο Πάργκο με τρίποντο και να διαμορφώσει το 47-40, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 17 πόντους (61-44) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» στο +12 (67-55). Στο τέλος του αγώνα οι Λαρισαίοι μείωσαν σε 77-72, αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 47-40, 67-55, 78-73

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Πελεκάνος 4, Τεόντοσιτς, Βούιτσιτς 7, Σλούκας, Μπουρούσης 15 (13ρ.), Χαλπερίν 9 (2), Γκριρ 8 (2), Πάργκο 11 (3), Βασιλόπουλος, Ερτσεγκ 7 (1), Σχορτσιανίτης 17.

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 6 (1), Κινγκ 18 (2), Σούλτζε 18 (4), Σιγκούνας 3, Μπέλσερ 12 (2), Γιαννουλάκος, Μπατής 2, Αριγκμπάμπου 2, Κολώκας 6 (1), Καραποστόλου, Παπαϊωακείμ 6.