Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Α1 του μπάσκετ. Η ομάδα του Αντρέα Ματσόν επικράτησε 57-50 του ΠΑΟΚ στην «Πυλαία» και συνεχίζει να βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πίσω από τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό σε ποιότητα, κάτι που μαρτυρά και το τελικό σκορ, το οποίο ήταν αρκετά χαμηλό. Ο Άρης πήρε προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-8 και ανάγκασε το προπονητή του ΠΑΟΚ, Γιώργο Καλαφατάκη, να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του. Ο Έλληνας τεχνικός άλλαξε την άμυνά του σε ζώνη, αλλά τα τρίποντα του Άρη, έδωσαν στους «κίτρινους» προβάδισμα έξι πόντων στο ημίχρονο (34-28).

Οι δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο έκαναν διαγωνισμό… αστοχίας και πέτυχαν 5 και 9 πόντους αντίστοιχα, με αποτέλεσμα στο 30’ ο Άρη να προηγείται με 43-33. Στο τελευταίο μέρος, ο Χαρίσης άρχισε να σκοράρει, αλλά το σερί 9-0 που έκανε ο ΠΑΟΚ δεν στάθηκε αρκετό. Ο Άρης έφτασε στη νίκη με το τελικό 57-50.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 28-34, 33-43, 50-57

ΠΑΟΚ (Γιώργος Καλαφατάκης): Γιόνσεν 6, Καυκής, Χαρίσης 11 (2), Σίμτσακ, Κυρίτσης 2, Τσιάρας, Ντιαρά 7 (1), Γαλαζούλας, Γκρέγκορι 15 (2), Καλαμπάκας, Τομάσεβιτς 4, Δεμερτζής 5.

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Κλαρκ 13 (4), Νέλσον, Τσαλδάρης 7 (1), Μπετς 4, Σέκουλιτς 9 (1), Αργυρόπουλος 10 (1), Ηλιάδης 7 (1), Αγαδάκος 2, Μπάρλος 5 (1).

Μετά το τέλος του αγώνα στη διασταύρωση τον οδών Μητροπόλεως και Κούσκουρα οι οργανωμένοι οπαδοί του ΠΑΟΚ έριξαν εύφλεκτο υλικό στο οδόστρωμα και άναψαν φωτιά, αλλά τα επεισόδια δεν πήραν μεγαλύτερη έκταση.