Σε απόσταση βολής έφτασε τον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα των «πράσινων» με 2-0 από την Καβάλα στο ΟΑΚΑ και σε συνδυασμό με τη νίκη του με 3-1 στην Τρίπολη, πλησίασε στους τρεις βαθμούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Λομάνα Λούα Λούα, ο οποίος με δύο δικά του γκολ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Ο Κονγκολέζος άνοιξε το σκορ στο 4’, ενώ στο 8’ ο Στολτίδης πέτυχε το 2-0. Οι Αρκάδες μείωσαν προς στιγμή στο 33’ με τον Έντερ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε και πάλι ο Λούα Λούα με δικό του γκολ στο 40’.

Ο Ολυμπιακός γνωρίζοντας ότι ο Παναθηναϊκός έχασε από την Καβάλα μπήκε στο γήπεδο με στόχο να «καθαρίσει» το παιχνίδι και τα κατάφερε. Μόλις στο 4’ ο Λομάνα Λούα Λούα πέρασε τον Μπαρτολίνι και τον Αργυρόπουλο και νίκησε με πλασέ τον Αναστασόπουλο, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 1-0.

Πριν ολοκληρωθούν οι πανηγυρισμοί ο Ολυμπιακός σκόραρε ξανά και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Ήταν η σειρά του Ιεροκλή Στολτίδη στο 8’ να κάνει την προσωπική ενέργεια και με αριστερό σουτ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, «γράφοντας» το 2-0.

Ο Αστέρας αντέδρασε και προσπάθησε να μειώσει, όμως στο 18’ ο Αντώνης Νικοπολίδης κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό και απέκρουσε το μακρινό, ενώ στο προηγούμενο λεπτό αποσόβησε την ευκαιρία του Έντερ.

Τελικά, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 33’ με τον Έντερ από το ύψος του πέναλτι να σκοράρει. Ο Ολυμπιακός όμως δεν ήταν διατεθειμένος να χάσει τη σημερινή ευκαιρία και επτά λεπτά αργότερα, στο 40’, κατάφερε να αποκτήσει εκ νέου διαφορά δύο τερμάτων. Σκόρερ ήταν και πάλι ο Λούα Λούα, που με πολύ καλό πλασέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, αλλά ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει τον Ολυμπιακό, χωρίς να καταφέρει τίποτα.

Στο 76ο λεπτό ο Έντερ απείλησε, αφού πέρασε δύο αντιπάλους, όμως το δυνατό σουτ που έπιασε έξω από την περιοχή μπλοκαρίστηκε από τον Νικοπολίδη. Μέχρι το τέλος τίποτε δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-1.