Στην κορυφή του πρώτου ομίλου της Ευρωλίγκα με τέσσερις νίκες και μία ήττα παρέμεινε ο Ολυμπίακός, ο οποίος νίκησε στην παράταση 98-93 τη Λε Μαν στη Γαλλία. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση και λίγο έλειψε να χάσει από την γαλλική ομάδα, η οποία παρέμεινε χωρίς νίκη στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση του μπάσκετ. Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε 87-87.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ νωχελικά το παιχνίδι και έφτασε να χάνει 29-19 στο 10’, δεχόμενος πόντους από κάθε σημείο, λόγω της πολύ κακής άμυνάς του. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να οδηγηθεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χάνοντας 11 πόντους και το σκορ στο 52-41.

Από την τρίτη περίοδο και μετά ο Ολυμπιακός, βασιζόμενος στην φροντ λάιν και στον Λιν Γκριρ άρχισε να “ψαλιδίζει” τη διαφορά, μειώνοντας στο 30’ σε 73-68. Στο τέλος του αγώνα οι Πειραιώτες έφτασαν στην ολική ανατροπή και προηγήθηκαν στο 36’ με 77-81. Η Λε Μαν κατάφερε στο 39’ να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και στο 39’ με τρίποντο του Τσέις προηγήθηκε 87-85, αλλά ο Γκριρ με δύο βολές έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί ο Βασιλόπουλος στάθηκε ψύχραιμος ευστοχώντας σε τέσσερις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 98-93, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 52-41, 73-68, 87-87 (καν. αγ.), 93-98 παρ.

Λε Μαν (Τζον Ντέιβιντ Τζάκσον): Τσέις 16 (2), Σπένσερ 19 (4), Κοφί 10, Ντιό 2, Ντογιέ 6 (2), Μπατίστα 16, Μπαντιάν 6, Μπλούθενταλ 18 (2).

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 5, Πελεκάνος, Τσίλντρες 8, Βούιτσιτς 7, Μπουρούσης 13, Χαλπερίν 15 (1), Γκριρ 26 (5), Βασιλόπουλος 6, Πρίντεζης, Ερτσεγκ 10 (1), Τεόντοσιτς, Σχορτσιανίτης 8.