Την έκπληξη της αγωνιστικής πέτυχε στο κλειστό της Κυψέλης ο Πανελλήνιος, ο οποίος κέρδισε τον Παναθηναϊκό 84-74 σε παιχνίδι για την 6η ημέρα της Α1 του μπάσκετ.

Οι Ραντένοβιτς με 21 πόντους, Γκόλεματς με 16 πόντους και 9 ασίστ και Γκράντι με 11 πόντους, έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στους “Ολυμπιονίκες”, οι οποίοι έφτασαν τις 5 νίκες στο πρωτάθλημα. Εν τω μεταξύ, ο Παναθηναϊκός έπεσε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας μόνο πρώτο τον Ολυμπιακό.

Ο Πανελλήνιος, αν και βρέθηκε να χάνει στην αρχή του αγώνα, έκανε σερί 9-0 και έφτασε το σκορ στο 12-10. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός με τον Φώτση να πετυχαίνει επτά πόντους έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 με το σκορ στο 24-18.

Οι “πράσινοι” ξέφυγαν 39-30 στη δεύτερη περίοδο, αλλά η ομάδα του Ηλία Ζούρου απάντησε άμεσα και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο πίσω στο σκορ 39-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανελλήνιος ήταν πολύ καλύτερος από τον Παναθηναϊκό, σημειώνοντας 28 πόντους, έναντι 18 των φιλοξενούμενων. Έτσι έφτασε στο 30’ να προηγείται με 64-57.

Ο επίλογος του αγώνα ήταν συγκλονιστικός, με τον Πανελλήνιος να προηγείται 68-60 και τους “πράσινους” να μειώνουν σε 68-65. Κάπως έτσι φτάσαμε στα τελευταίο δίλεπτο. Εκεί οι “Ολυμπιονίκες” πήρα προβάδισμα 8 πόντων (80-72) και ο Γιασικεβίτσιους με δίποντο μείωσε σε 80-74. Γκράντι και Νιούλεϊ σκόραραν από δύο πόντους και χάρισαν τη νίκη με 84-74 στον Πανελλήνιο.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 36-39, 64-57, 84-74

Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Όστοϊτς 7, Παπαμακάριος 7 (1), Καλαϊτζίδης 6 (2), Καλαϊτζής 9 (1), Γκράντι 11 (1), Νιούλεϊ 7 (1), Νάτζφεϊ, Πέτροβιτς, Γκόλεματς 16 (1), Ραντένοβιτς 21 (1).

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 16 (1), Κέτσμαν 4, Σπανούλης 5, Περπέρογλου 12 (2), Μπατίστ 7, Φώτσης 12 (2), Νίκολας, Τσαρτσαρής 8 (1), Διαμαντίδης 6 (2), Πέκοβιτς 4.