Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ο Άρης επικράτησε 4-2 του Ηρακλή στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και παρέμεινε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λιγκ με 28 βαθμούς.

Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Κάμπορα (31’, 54’) και Κάλβο (45+3’, 56’), ενώ για τον «γηραιό» σκόραραν οι Επστάιν (39’) και Μιλάνο (87’).

Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα ο ρυθμός της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά να είναι αρκετά γρήγορος.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι ανήκε στην ομάδα του Κούπερ, με διαγώνιο σουτ του Κάλβο στο 13’, που όμως εξουδετέρωσε ο Μπαντής, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Άρης απείλησε και πάλι, ωστόσο ο Ντέιλι, ο οποίος πήρε φανέλα βασικού για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, μετά από πάσα του Καμπόρα, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Τελικά, οι «κίτρινοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 31΄.

Ο Κόκε έκανε το σουτ, ο Μπαντής απέκρουσε ασταθώς, ωστόσο ο επερχόμενος Κάμπορα από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Η χαρά των γηπεδούχων όμως κράτησε μόλις για οκτώ λεπτά. Κι αυτό γιατί στο 39’΄ο Επστάιν εκτέλεσε φάουλ, η οποία ξεγέλασε τον διεθνή γκολκίπερ και κατέληξε στο βάθος της εστίας του.

Η ομάδα του Κούπερ, παρά την ισοφάριση κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα του γηραιού για δεύτερη φορά, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ναφτί έκανε τη σέντρα μέσα στην περιοχή του Ηρακλή και ο Κόκε «τροφοδότησε» με κεφαλιά-πάσα τον Κάλβο, ο οποίος με σουτ «έγραψε» το 2-1.

Στην επανάληψη ο Άρης πίεσε τον Ηρακλή για να κάνει το 3-1 και να κλειδώσει το παιχνίδι. Όπερ εγένετο στο 54΄, όταν ο Κόκε έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Κάμπορα από κοντά πέτυχε το 3-1.

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το γκολ του Κάμπορα, ο Κάλβο έβαλε εκ νέου «φωτιά» στο «Κλεάνθης Βικελίδης», καθώς με κεφαλιά πέτυχε το 4-1 στο 56′, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «κίτρινων».

Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Ηρακλή ήταν να μειώσουν το εις βάρος τους σκορ με τον Μιλάνο, ο οποίος στο 87’ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Κίτρινες: Αράνο, Ρονάλντο Γκιάρο – Παπαστεριανός, Ιάκομπ, Κονέ

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Κουλουχέρης (43΄ λ. τρ. Λαμπριάκος), Ρονάλντο Γκιάρο, Ναφτί, Κάλβο (78΄ Χαβίτο), Κόκε, Κάμπορα, Πρίττας (69΄ Νάτσο Γκαρσία),
Ντέιλι.

Ηρακλής (Σάββας Κωφίδης): Μπαντής, Μάρτος, Κατσαμπής, Σαρακατσάνος, Ιωαννίδης, Παπαστεριανός (67΄ Κονέ), Ηλιάδης, Μπόσνιακ (78΄ Βουτσιας), Μιλάνο, Επστάιν, Ιάκομπ (79΄ Βέλλιος).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Έκτορ Ραούλ Κούπερ: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι καθώς είναι σημαντικό να έχεις τρεις συνεχόμενες νίκες. Σε αυτό το παιχνίδι το σημαντικότερο για μας ήταν να ελέγξουμε την ευφορία στην ομάδα, έπειτα από τις δύο συνεχόμενες νίκες. Έπρεπε να δώσω έμφαση ώστε να διατηρήσω τις ισορροπίες. Πέρα από τα πρώτα λεπτά, όπου η ομάδα έδειχνε να μην παίρνει μπρος, θεωρώ ότι μετά αρχίσαμε να βελτιώνουμε κάποιους τομείς και αρχίσαμε να λειτουργούμε καλύτερα. Στα τελευταία λεπτά, δεν θα έλεγα ότι επικράτησε εφησυχασμός, αλλά κάπου σταμάτησαν οι παίκτες μου να έχουν καθαρό μυαλό. Εννοώ ότι η ομάδα έδειξε έλλειψη εξυπνάδας και θα έπρεπε να διαχειριστεί καλύτερα το ματς με καλύτερες μπαλιές και όχι με πολλά τρεξίματα. Φάνηκε βέβαια ο ενθουσιασμός των παικτών. Θεωρώ επίσης ότι κατά διαστήματα είχαμε καλή αντίδραση στο παιχνίδι των αντεπιθέσεων του αντιπάλου, ενώ ο Λαμπριάκος αναπλήρωσε το κενό του Κουλουχέρη.

Δεν υπάρχει άλλος λόγος να ασχοληθούμε κι άλλο με αυτό το παιχνίδι, αλλά να συγκεντρωθούμε στον αγώνα του Κυπέλλου που είναι σημαντικός για την ομάδα. Αυτό που θέλουμε είναι να αναθερμάνουμε τις σχέσεις μας με τους φιλάθλους μας και κυρίως, επειδή βρισκόμαστε σε μια στιγμή όπου απαιτούμε από τους παίκτες να διατηρήσουν την ίδια ένταση, πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι. Αρχής γενομένης της αναμέτρησης του Κυπέλλου. Θα πω ότι πλέον εμείς πρέπει να δουλέψουμε πάνω στον τομέα της έντασης για να διατηρήσουμε την ίδια αγωνιστική συμπεριφορά, η οποία σήμερα ήταν καλή».

«Είναι αλήθεια ότι αυτή τη στιγμή νιώθω εκνευρισμό λόγω των δύο γκολ που δεχθήκαμε, γιατί πάντα ζητάω από την ομάδα μου το κάτι παραπάνω. Η δική μου θεωρία είναι να συνεχίσουμε να είμαστε απαιτητικοί από τους παίκτες. Δεν ξέρω αν αυτή είναι η αλήθεια του ποδοσφαίρου ή η δική μου, αλλά για να πάει μια ομάδα μπροστά πρέπει ο παίκτης να έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις από τον εαυτό του».

Σάββας Κωφίδης: «Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλή οργάνωση και σε αρκετά σημεία τον έλεγχο του αγώνα. Δεχθήκαμε ένα δεύτερο γκολ που ήταν καθοριστικό στο χρονικό σημείο που μπήκε και ίσως γι’ αυτό μπήκαμε χωρίς ηρεμία στο δεύτερο ημίχρονο όπου δεχθήκαμε δύο γρήγορα γκολ κι εκεί τελείωσε το παιχνίδι.

Κι εγώ έχω την ίδια απορία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχασαν την ηρεμία και την αυτοπεποίθηση τους. Επρεπε να ήμασταν πιο ήρεμοι και να έχουμε πιο επαγγελματική συμπεριφορά. Έπρεπε να μπούμε με την ίδια ηρεμία που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο». Ερωτηθείς για το κατά πόσο παίζουν ρόλο τα προβλήματα, απάντησε ότι «δεν θέλω να σκέφτομαι κάτι τέτοιο, είναι έξω από το αγωνιστικό. Εμείς κοιτάμε τι γίνεται στον αγωνιστικό χώρο. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να επηρεάζεται παίκτης και το μόνο που πρέπει να σκέφτεται είναι μόνο το παιχνίδι.

Ήμουν σαφής στα όσα είχα πει. Είχα πει ότι αν είναι να αλλάξουμε νοοτροπία ή σκέψη για το ποδόσφαιρο, δεν θα είμαι εγώ εδώ. Και πάλι αν αλλάξει κάτι αναφορικά με το ποδόσφαιρο, έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, τότε δεν έχω θέση», είπε και κατέληξε λέγοντας ότι «με ζητήματα όπως αυτό του Κοβαλέφσκι θα ασχοληθούμε από αύριο».

Τόνι Κάλβο: «Τίποτα δεν είναι εύκολο, πόσο μάλλον στο περίπλοκο ελληνικό πρωτάθλημα. Παίξαμε έτσι όπως θέλαμε, μετά όμως κατεβάσαμε ταχύτητα αρχίσαμε να σκεφτόμαστε τον αγώνα του Κυπέλλου. Μας έκανε παρατηρήσεις ο προπονητής για το πώς παίξαμε μετά το 4-1. Ήμασταν αποφασισμένοι να κερδίσουμε και φάνηκε εκεί που το σκορ έγινε 4-1, αλλά ήταν λάθος μας το πώς παίξαμε μετά. Δεν φοβηθήκαμε όταν ο Ηρακλής ισοφάρισε, απλά πολλές φορές δημιουργείται ανησυχία όταν προσπαθείς να βάλεις γκολ και δεν μπαίνει».

Ντένις Επστάιν: «Θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε καλά, αλλά μας έκανε μεγάλη ζημιά το γκολ που δεχθήκαμε στη τελευταία φάση του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος, ενώ ο στόχος ήταν να πιέσουμε, να μην δεχθούμε γκολ και να κυνηγήσουμε την ισοφάριση αξιοποιώντας μια αντεπίθεση, εμείς δεχθήκαμε δύο γκολ και μετά, στο 4-1, πλέον ήταν πολύ αργά. Θεωρώ ότι η συγκέντρωση χάθηκε μετά το 3-1. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να είχαμε καλύτερη αγωνιστική συμπεριφορά. Δεχόμαστε εύκολα γκολ στα τελευταία παιχνίδια, δεν έχει να κάνει μόνο με την άμυνα, καθώς η ευθύνη ανήκει σε όλους τους παίκτες».