Μετά από 16 εκτελέσεις πέναλτι σε ένα παιχνίδι  για γερά νεύρα η Άρσεναλ κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ με σκορ 7-6 (1-0).

Οι δύο ομάδες αναγκάστηκαν να λύσουν  τις διαφορές τους στη «ρώσικη ρουλέτα», καθώς η Ρόμα με γκολ του Ζουάν στο 9΄ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, ενω στην παράταση δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο τέρμα.

Η ομάδα του Σπάλέτι μπήκε ψυχωμένα στον αγώνα, ψάχνοντας για το γρήγορο γκολ.

Οι φίλοι των «τζιαλορόσι» δεν χρειάστηκε να περιμένουν ούτε ένα δεκάλεπτο για να δουν την ομάδα τους να προηγείται, καθώς στο 9΄ ο Ζουάν με ψύχραιμο πλασέ έδωσε προβάδισμα στη Ρόμα.

Στα υπόλοιπα… 83΄λεπτά του ματς (μαζί με τις καθυστερήσεις) οι δύο ομάδες, παρά το γεγονός ότι είχαν πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ,  δεν κατάφεραν τελικά να βρουν… δίχτυα, με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση.

Ούτε και εκεί όμως οι δύο ομάδες κατάφεραν να γκολ, με αποτέλεσμα η πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ να κριθεί στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, όπου η Άρσεναλ πήρε την πρόκριση, μετά την άστοχή εκτέλεση του Τονέτο.