Αγγλία – Premier League

Με γκολ του Μίκαελ Εσιέν στο 18ο λεπτό η Τσέλσι επικράτησε 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι στο «Στάμφορντ Μπροτζ» και έπιασε τη Λίβερπουλ στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Παράλληλα, οι «μπλε» του Λονδίνου αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για την κατάκτηση του τίτλου, αφού μείωσαν στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά τους από την πρώτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λίβερπουλ 1-4, Άρσεναλ-Μπλάκμπερν 4-0, Μπόλτον-Φούλαμ 1-3, Έβερτον-Στόουκ 3-1, Χαλ-Νιουκάστλ 1-1, Σάντερλαντ-Γουίγκαν 1-2, Μίντλεσμπρο-Πόρτσμουθ 1-1, Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι 1-0, Άστον Βίλα-Τότεναμ 1-2.

Ιταλία – Serie A

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση η Μίλαν έφυγε από τη Φλωρεντία, συντρίβοντας με 5-1 τη Σιένα. Οι «ροσονέρι» άνοιξαν το σκορ στο 7’ με πέναλτι στο Αντρέα Πίρλο, ενώ στο 45’ ο Αμπροζίνι σημείωσε το 2-0. Στο 55’ ο Ιντζάγκι σημείωσε το 3-0 και επτά λεπτά αργότερα ο Μάσιμο Μακαρόνε μείωσε σε 3-1 για τους γηπεδούχους. Η Μίλαν δεν έριξε το ρυθμό της και στο 71’ ο Ιντζάγκι και πάλι πέτυχε το 1-4, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 78’ ο Πάτο.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής: Κάλιαρι-Τζένοα 0-1, Γιουβέντους-Μπολόνια 4-1, Αταλάντα-Τορίνο 2-0, Λάτσιο-Κιέβο 0-3, Παλέρμο-Λέτσε 5-2, Σιένα-Μίλαν 1-5, Σαμπντόρια-Ρόμα 2-2, Ρετζίνα-Νάπολι 1-1, Ουντινέζε-Κατάνια 1-1, Ίντερ-Φιορεντίνα 2-0.

Σκωτία – Λιγκ Καπ

Η Σέλτικ κατέκτησε τον τίτλο του Λιγκ Καπ στη Σκωτία. Οι «Καθολικοί» επικράτησαν της «αιώνιας» αντιπάλου Ρέιντζερς στο «Ολντ Φιρμ» με 2-0 στην παράταση, αφού η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη, χωρίς γκολ. Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ο’Ντι, ενώ στο 120’ ο ΜακΓκίντι με πέναλτι σημείωσε το 2-0. Στο ίδιο λεπτό ο Μπρόουντφουτ αποβλήθηκε για τους «Προτεστάντες».

Γερμανία – Bundesliga

Εντυπωσιακή νίκη με 4-0 πέτυχε η Βέρντερ Βρέμης επί της Στουτγκάρδης. Ο Ντιέγκο στο 34’ άνοιξε το σκορ, ο Πιζάρο στο 53’ σημείωσε το 2-0, ενώ με δύο γκολ του, ο Ρόζενμπεργκ στο 64’ και το 78’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής: Βόλφσμπουργκ-Σάλκε 4-3, Κολωνία-Γκλάντμπαχ 2-4, Άιντραχτ Φρ.-Χοφενχάιμ 1-1, Ανόβερο-Ντόρτμουντ 4-4, Χέρτα-Λεβερκούζεν 1-0, Καρλσρούη-Αρμίνια Μπιλεφελντ 0-1, Μπόχουμ-Μπάγερν 0-3, Αμβούργο-Κότμπους 2-0, Βέρντερ Βρέμης-Στουτγκάρδη 4-0.

Ισπανία – Primera Division

Η Ατλέτικο Μαδρίτης, αν και έχανε με 2-0 γύρισε το παιχνίδι και επικράτησε με 3-2 της Βιγιαρεάλ. Φερνάντεζ στο 19′ και Κάνι στο 52′ πέτυχαν το 2-0 για το «κίτρινο υποβρύχιο», ενώ η Ατλέτικο με τον Αγκουέρο (53′), τον Φρολάν (80′) και τον Λόπεζ (83′) πήρε τη νίκη.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής: Βαλένθια-Ουέλβα 1-1, Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ρεάλ Μαδρίτης 2-5, Βαγιαδολίδ-Χετάφε 1-0, Μάλαγα-Σεβίλλη 2-2, Εσπανιόλ-Μαγιόρκα 3-3, Μπέτις-Οσασούνα 0-0, Σπόρτινγκ Χιχόν-Λα Κορούνια 3-2, Σανταντέρ-Νουμάνθια 5-0, Ατλέτικο Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 3-2.