Γαλλία – Championnat

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα Γαλλίας η Λιόν, η οποία επιβλήθηκε εκτός έδρας 2-0 της Σοσό. Οι “Λιονέ” άνοιξαν το σκορ στο 65’ με τον Μπενζεμά, ενώ το 2-0 πέτυχε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σέζαρ Ντελγκάδο. Στο 80’ η Σοσό έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Νταλμά.

Tα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής: Μπορντό-Χάβρη 4-0, Καέν-Νις 1-1, Γκρενόμπλ-Λιλ 0-0, Λε Μαν-Οσέρ 0-2, Μονακό-Νανσί 3-1, Ναντ-Μαρσέιγ 1-1, Παρί Σεν Ζερμέν-Τουλούζ 0-1, Σοσό-Λιόν 0-2, Βαλανσιέν-Ρεν 0-0, Σεντ Ετιέν-Λοριάν 1-4.

Γερμανία – Bundesliga

Νέα νίκη πήρε η ευχάριστη έκπληξη της φετινής Bundesliga, Χόφενχαϊμ, η οποία κέρισε εκτός έδρας με 3-1 τη Μπόχουμ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γκρότε στο 2′, αλλά στο 64′ ο Μπα ισοφάρισε σε 1-1. Στο 70′ ο Ιμπίσεβιτς με πέναλτι και στο 71′ ο Εντουάρντο πέτυχαν τα άλλα δύο γκολ της Χόφενχαϊμ, η οποία συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Στο 76′ η Μπόχουμ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Νταμπρόφσκι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Tα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής: Βέρντερ Βρέμης-Λεβερκούζεν 0-2, Βόλφσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 3-0, Καρλσρούη-Σάλκε 0-3, Αρμίνια Μπίλεφελντ-Κότμπους 1-1, Αμβούργο-Στουτγκάρδη 2-0, Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μπάγερν Μονάχου 1-2, Χέρτα Βερολίνου-Ανόβερο 3-0, Μπόχουμ-Χόφενχαϊμ 1-3, Κολωνία-Ντόρτμουντ 0-1.

Ολλανδία – Eredivisie

Έχοντας ξεπεράσει την ήττα από την Άστον Βίλα, ο Άγιαξ πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 3-1 τη Χέρακλες. Ο “Αίαντας” άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό με του Σουάρεζ, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 28ο λεπτό με τον Βούιτενς. Στη συνέχεια ο Χούντελααρ πέτυχε δύο γκολ στο 76′ και το 82′, πέρνοντας τελικά τη νίκη με 3-1.

Tα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής: Ντεν Χάαγκ-Αϊντχόφεν 0-2, Φόλενταμ-Βίλεμ 2-2, Ρόντα-Αλκμααρ 0-2, Χέρακλες Αλμέλο-Αγιαξ 1-3, Μπρέντα-Τβέντε 0-1, Ναϊμέγκεν-Γκόνινγκεν 2-2, Χέρενφεν-Φίτεσε 0-2, Σπάρτα Ρότερνταμ-Φέγενορντ 2-1.

Ιταλία – Serie A

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να σκοράρει η Τζένοα κέρδισε με 2-1 την Κάλιαρι. Ο Έλληνας αμυντικός άνοιξε το σκορ στο 25’, ενώ στο 66’ ο Μπιάνκο ισοφάρισε. Το τελικό 2-1 σημείωσε ο Μότα στο 55ο λεπτό. Η Κάλιαρι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φίνι στο 76’.

Tα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής: Μίλαν-Σιένα 2-1, Ρόμα-Σαμπντόρια αναβλ., Μπολόνια-Γιουβέντους 1-2, Κατάνια-Ουντινέζε 0-2, Κιέβο-Λάτσιο 1-2, Φιορεντίνα-Ίντερ 0-0, Τζένοα-Κάλιαρι 2-1, Λέτσε-Παλέρμο 1-1, Νάπολι-Ρετζίνα 3-0, Τορίνο-Αταλάντα 2-1.

Αγγλία – Premier League

Το εντυπωσιακό 4-4 ήταν το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης της Άρσεναλ με την Τότεναμ στο “Έμιρέιτς”. Οι “κανονιέρηδες” σκόραραν με τους Σιλβέστρ (37′), Γκαλάς (46′), Αντεμπαγιόρ (65′) και φαν Πέρσι (68′), ενώ για την Τότεναμ τα γκολ πέτυχαν οι Μπέντλι (13′), Μπεντ (67′), Τζένας (89′) και Λένον (90′).

Tα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής: Νιούκαστλ-Γουέστ Μπρομ 2-1, Αρσεναλ-Τότεναμ 4-4, Αστον Βίλα-Μπλάκμπερν 3-2, Μπόλτον-Εβερτον 0-1, Φούλαμ-Γουϊγκαν 2-0, Χαλ-Τσέλσι 0-3, Λίβερπουλ-Πόρτσμουθ 1-0, Μάντσεστερ Γ.-Γουέστ Χαμ 2-0, Μίντλεσμπρο-Μάντσεστερ Σίτι 2-0, Στόουκ Σίτι-Σάντερλαντ 1-0.