Γερμανία – Bundesliga

Τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Bayern κατάφερε να πάρει μέσα στην έδρα της η Mainz, με τον Andreas Ivanschitz να σκοράρει. Ο Αυστριακός κατάφερε στο 25’ να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του, ενώ το 2-0 σημείωσε στο 37’ ο Bance. Οι Βαυαροί το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ με αυτογκόλ του Noveski στο 47ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής: Hoffenheim-Schalke 0-0, Koln-Eintracht Frankfurt 0-0, Nurnberg-Hannover 0-2, Dortmund-Stuttgart 1-1, Mainz-Bayern 2-1, Freiburg-Leverkusen 0-5, Bochum-Hertha, Werder Bremen-Monchengladbach, Wolfsburg-Hamburger.

Αγγλία – Premier League

Άστραψε και βρόντηξε η Manchester United. Η ομάδα του sir Alex Ferguson, μετά την ήττα με 1-0 από τη Burnley ξέσπασαν στην Wigan, την οποία και διέσυραν με 5-0 στο JJB. Στο 56’ ο Rooney άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους διάβολους», ενώ στο 58’ ο Berbatov πέτυχε το 2-0. Στο 65’ και πάλι ο Wayne Rooney ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0, ενώ ο Michael Owen στο 85’ «έγραψε» το 4-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Nani.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής: Arsenal-Portsmouth 4-1, Birmingham-Stoke 0-0, Hull-Bolton 1-0, Manchester City-Wolves 1-0, Sunderland-Blackburn 2-1, Wigan-Manchester City 0-5, West Ham-Tottenham, Burnley-Everton, Fulham-Chelsea, Liverpool-Aston Villa.

Σκωτία – Premier League

Ακόμη τρεις βαθμούς προσέθεσε στο σακούλι της η Celtic, η οποία στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Premier League της Σκωτίας επικράτησε με 5-2 της St. Johnstone στο «Celtic Park». Από εκεί και πέρα με τη νίκη έφυγε από την έδρα της Folkirk η Hibernian, αφού επικράτησε με 3-1, ενώ με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε η Motherwell της Kilmarnock.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής: Folkirk-Hibernian 1-3, Celtic-St. Johnstone 5-2, Hamilton-Aberdeen 0-3, Motherwell-Kilmarnock 3-1, Mirren-Dundee United 0-0, Hearts-Rangers.

Γαλλία – Campionnat

Τη νίκη με 3-0 στην έδρα της Auxerre πήρε η Lyon. Στο 30’ ο Boumsong έκανε το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Makoun «έγραψε» το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 66’ ο Pjanic.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής: Auxerre-Lyon 0-3, Monaco-Lorient 2-0, Le Mans-Nancy 2-1, Montpellier-Sochaux 2-0, Saint Etienne-Boulogne 0-1, Valenciennes-Paris Saint Germain 2-3, Rennes-Marseille, Bordeaux-Nice, Grenoble-Lens, Lille-Toulouse, Rennais-Marseille 1-1.

Ιταλία-Campionato

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Pato, ο οποίος βρήκε δύο φορές… δίχτυα η Milan έκανε «ποδαρικό» με το… δεξί στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας 2-1 της Siena. Εν αντιθέσει με τους «rossoneri» η Fiorentina ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Bologna στο «Renato Dall’Ara».

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής: Bologna-Fiorentina 1-1, Siena-Milan 1-2