Διαφήμιση του ποδοσφαίρου ήταν η αναμέτρηση στο «Ανοέτα», το τέλος της οποίας βρήκε την Ατλέτικο Μαδρίτης να πανηγυρίζει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη σε βάρος της Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Οι «ροχιμπλάνκος», μολονότι έχαναν με 1-0 έως το 70’, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να επικρατήσουν εν τέλει με 4-2 των Βάσκων,στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Το σύνθημα της αντεπίθεσης για τους Μαδριλένους έδωσε ο Φορλάν, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 στο 71’. Την σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Αγουέρο, ο οποίος, με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν πάρει το προβάδισμα με τον Γιορέντε στο 13’ φάνηκαν να ξαναμπαίνουν στο ματς με τον Ρίβας να μειώνει, όμως στις καθυστερήσεις (και ενώ όλη η Σαραγόσα είχε ανέβει μπροστά για να πιέσει), ο Σιμάο Σαμπρόζα έδωσε τη χαριστική βολή.

Εξίσου μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε η Μαγιόρκα. Οι «νησιώτες» επικράτησαν νίκησαν 2-1 τη Σεβίλλη στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» και ανέβηκαν στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Tα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Βιγιαρεάλ-Βαλένθια 1-1 (73′ Ρόσι-21′ Αντούριθ)
Αλμερία-Μπαρτσελόνα 0-8 (17’, 37’, 67’ Μέσι, 19’ Ινιέστα, 27’ αυτ. Ακασιέτε, 35’ Πέδρο, 62’, 73’ Μπόγιαν)
Ρεάλ Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο 5-1 (19′ Ιγκουαίν, 30′, 62′, 92′ πεν. Ρονάλντο, 57′ πεν. Σέρχιο Ράμος-40′ Γιορέντε)

Κυριακή

Εσπανιόλ-Έρκουλες 3-0 (15’ Βερντού, 81’ πεν. Οσβάλντο, 90’ πεν. Γκαρσία)
Λα Κορούνια-Μάλαγα 3-0 (22’ πεν. Αντριάν, 30’ Κολότο, 83’ Αλβάρες)
Λεβάντε-Σανταντέρ 3-1 (24’, 47’ Καϊσέδο, 43’ Στουάνι – 88’ Λασέν)
Οσασούνα-Σπόρτινγκ Χιχόν 1-0 (54’ Μασούντ)
Σεβίλλη-Μαγιόρκα 1-2 (88’ Φαμπιάνο – 36’ Περέιρα, 90’ Ουεμπό)
Σοσιεδάδ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-4 (12’ Γιορέντε, 86’ Ρίβας – 71’ Φορλάν, 79’, 82’ Αγουέρο, 90’+5′ Σιμάο)