Ανώμαλη προσγείωση στον… ευρωπαϊκό Άρη επεφύλασσε η Skoda Ξάνθη. Oι Ακρίτες άλωσαν το «Κλεάνθης Βικελίδης», επικρατώντας  με 2-0 των «κίτρινων», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League και «αναρριχήθηκαν» στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Αντίθετα η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ μετά τη σημερινή της ήττα παρέμεινε στους 20 βαθμούς και είδε την Ξάνθη να την προσπερνάει στη βαθμολογία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Σουάνης, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματά της ομάδας του (22’, 62’).

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο τέταρτο του αγώνα, όπου καμία ομάδα δεν μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό της, η Ξάνθη έφτασε στο γκολ, όταν στο 22` ο Σουάνης μπήκε στην περιοχή του Αρη και με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Η απάντηση του Αρη ήρθε στο 32ο λεπτό, όταν ο Φατί έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκών του Λυμπερόπουλου και στην εξέλιξη της φάσης, ο Νέτο έπιασε κεφαλιά από κοντά, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία της Ξάνθης.

Στο επόμενο τρίλεπτο, ο Βανγκέλι είδε δύο φορές την κίτρινη κάρτα του Βοσκάκη, με αποτέλεσμα να αφήσει τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες και στο 37` ο Βάλλας είχε κεφαλιά από κοντά στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν και τελικά κατάφεραν να εκμεταλλευθούν το αριθμητικό πλεονέκτημα, αφού διατήρησαν με σχετική άνεση τον έλεγχο στην μεσαία γραμμή.

Ετσι, φτάσαμε στο 62ο λεπτό όταν ο Σουάνης σούταρε, ο Σηφάκης απέκρουσε ασθενώς και ο σκόρερ της Ξάνθης δεν δυσκολεύθηκε να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρμτα και ουσιαστικά να «τελειώσει» τον αγώνα.

Ακολούθησαν μερικές ατομικές ενέργειες των γηπεδούχων που, για ακόμη μία φορά μετά από αγώνα για το Γιουρόπα Λιγκ, απογοήτευσαν τους φίλους τους.

Στην καλύτερη απ΄αυτές, και συγκεκριμένα στο 75ο λεπτό, ο Κόκε έπιασε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα μακριά από την εστία του Λυμπερόπουλου.

Κίτρινες: Μίσελ, Βανγκέλι, Τσέζαρεκ – Μπέρτος, Μαρσελίνιο, Σουάνης

Κόκκινες: Βανγκέλι (δύο κίτρινες)

Άρης (Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Κουλουχέρης, Ναφτί, Τσέζαρεκ (72` Ρουίς), Κόκε (83` Μενδρινός), Φατί, Μίτσελ, Καζναφέρης (59` Χαβίτο), Λαζαρίδης, Βανγκέλι

SKODA Ξάνθη: (Νίκος Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Φλίσκας, Αντεφέμι, Κωστούλας, Βάλλας, Μαρσελίνιο (65` Βασιλακάκης), Πόι (74` Ελινγκτον), Σουάνης (83` Μπόατενγκ), Μπέρτος, Τζάγκι, Κατόνγκο