Με το εντυπωσιακό 4-0 ο Άρης επικράτησε του Λεβαδειακού στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο ντεμπούτο του Σούλη Παπαδόπουλου στον πάγκο των «κίτρινων». Στο παιχνίδι για την 25η αγωνιστική ο Άρης σκόραρε στις αρχές των δύο ημιχρόνων με τον Κοέλιο (2’) και τον Γιαννιώτα (48’), ενώ ο δεύτερος πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 64’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 80’ ο Τάτος.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Ο Άρης προηγήθηκε γρήγορα στο παιχνίδι. Μόλις στο 2’ ο Τάτος γύρισε από τα δεξιά, ο Καζναφέρης πήρε την πρώτη κεφαλιά και με δεύτερη ο Κοέλιο νίκησε τον Κυριακίδη και πέτυχε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι στο 18ο λεπτό λίγο έλειψε να σκοράρουν εκ νέου, όταν ο Καζναφέρης γύρισε από τα δεξιά, αλλά ο Αγκάνθο δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Με τον τρόπο που άρχισε το πρώτο μέρος, ξεκίνησε και το δεύτερο. Στο 48ο λεπτό ο Παπαστεριανός σέντραρε από τα δεξιά, ο Γιαννιώτας πρόλαβε την άμυνα του Λεβαδειακού και με εξαιρετικό πλασέ σημείωσε το 2-0.

Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και με ηγέτη τον Γιαννιώτα έψαξε κι άλλα γκολ. Ο νεαρός άσος πέτυχε το δεύτερο γκολ του και «έγραψε» το 3-0 στο 64ο λεπτό, μετά από σέντρα του Τάτου.

Στο 80′ ο Τάτος έγινε από δημιουργός, εκτελεστής, καθώς μετά από σέντρα του Αγκάνθο, με διαγώνιο σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο τελικό 4-0.

Άρης (Σούλης Παπαδόπουλος):
Διούδης, Καζναφέρης, Πουλίδο (68′ Τριανταφυλλάκος), Παπαζαχαρίας, Ζαραδούκας (79′ Μαργαρίτης), Κοέλιο, Παπαστεριανός, Τάτος, Γιαννιώτας (84′ Ηρακλής), Διαμαντάκος, Αγκάνθο.

Λεβαδειακός (Γιώργος Παράσχος):
Κυριακίδης, Ρομέου, Χοσέμι, Ζησόπουλος, Κόρμπος (46′ Καγιεχόν), Λισγάρας, Μουλόπουλος, Μεντί, Ακόστα (66′ Μπουμάλ), Βασιλείου, Μαχαίρας (46′ Μάρτινς).

Οι δηλώσεις

Σούλης Παπαδόπουλος (Άρης): «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη, όμως η ομάδα είναι ακόμα προτελευταία και είμαστε σε δύσκολη θέση. Θα πρέπει να το ξεχάσουμε από σήμερα το βράδυ και να κοιτάξουμε τα επόμενα ματς για να σώσει η ομάδα την κατηγορία».

Γιώργος Παράσχος (Λεβαδειακός):
«Γνωρίσαμε μια βαριά ήττα. Προσπαθούμε να καταστρέψουμε την καλή εικόνα του πρώτου γύρου. Κάνουμε παιδαριώδη λάθη που πληρώνουμε και όταν τα κάνεις στην αρχές των ημιχρόνων δεν μπορείς να διεκδικήσεις τίποτα. Ο Αρης κέρδισε δίκαια. Όσον αφορά την ομάδα μου, πρέπει να προσέξουμε για να μην μπούμε σε περιπέτειες. Τα τραγικά λάθη που κάνουμε δεν είναι λόγω της κόπωσης. Δεν ψάχνουμε δικαιολογίες. Πρέπει να δούμε τι φταίει».

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης