Χωρίς τον Λιονέλ Μέσι και με πολλές αλλαγές, η Μπαρτσελόνα σκόρπισε την Μαγιόρκα 5-0 με τον Φάμπρεγας να κάνει χατ τρικ. Ωστόσο το σημείο αναφοράς του αγώνα ήταν η επιστροφή του Αμπιντάλ στην ενεργό δράση!

Η Μπαρτσελόνα έπιασε από νωρίς από τον λαιμό την Μαγιόρκα και αφού προσπάθησε να σκοράρει με Τέγιο (4′) και Ντάνι Αλβες (9′) στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Φάμπρεγας έδωσε το σύνθημα για να ξεκινήσει το πάρτι. Ο Καταλανός, που έπαιξε κορυφή στη θέση του Μέσι, έπαιξε στο 20′ εξαιρετικό «1-2» με τον Σάντσες και με εύκολο τελείωμα με το δεξί άνοιξε το σκορ.

Οι «μπλαουγκράνα» σκόραραν για 48ο ματς στην Primera και η Μαγιόρκα απέτυχε να κρατήσει το «μηδέν» για 25ο. Το 1-0 έμεινε μόλις για δύο λεπτά, αφού στο 22′ ο πρώην άσος της Αρσεναλ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Αουάτε απέκρουσε, όμως η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Αλέξις, που από κοντά δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 2-0.

Στο 23′ φάνηκαν οι φιλοξενούμενοι με σουτ του Ν’ Σούε, ενώ στη συνέχεια οι Καταλανοί είχαν φάσεις με τους Ινιέστα (27′), Αλέξις (32′) πριν έρθει το τρίτο γκολ. Αυτό έγινε στο 37′ με τον Φάμπρεγας να συνεργάζεται ξανά με τον Σάντσες και να τελειώνει τη φάση σχεδόν από το πέναλτι (3-0), ενώ δύο λεπτά μετά τον… ισοφάρισε ο Αλέξις στον οποίο έδωσε ασίστ στο 39′ για το 4-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, στο οποίο ο Σάντσες έκανε μαγική εμφάνιση όντας μέσα και στα τέσσερα γκολ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που τελείωσε το πρώτο μέρος, με γκολ! Αυτή τη φορά σειρά είχε ο Φάμπρεγας να σκοράρει στο πρώτο λεπτό μετά από πάσα του Ινιέστα και ωραία ντρίμπλα για το 5-0. Ο Φάμπρεγας πέτυχε το πρώτο χατ τρικ της καριέρας του και έβαλε τέλος στο σερί με τα 15 του Μέσι μετά από αυτό του Σεϊντού Κεϊτά στις 25 Οκτωβρίου του 2009! Παράλληλα, ο Ινιέστα έφτασε τις 14 ασίστ και έγινε ο πρώτος στη λίστα στα 5 μεγάλα πρωταθλήματα. Για τον Ντουντού Αουάτε αυτό ήταν το γκολ Νο400 που δέχεται στην Primera και έπιασε τον Λέο Φράνκο στην κορυφή με τους ξένους τερματοφύλακες που έχουν δει πιο πολλές φορές τη μπάλα στα δίχτυα τους.

Στο 56′ ο Τίτο Βιλανόβα σήκωσε για ζέσταμα τον Ερίκ Αμπιντάλ και όλο το «Καμπ Νόου» σηκώθηκε σαν η Μπαρτσελόνα να είχε κατακτήσει το Champions League. Στο 70′ ο Γάλλος μπακ πήρε τη θέση του Πικέ και έδωσε το «παρών» σε αγώνα πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά τον Φεβρουάριο του 2012 και τον αγώνα με την Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι aficionados πρόσφεραν ένα συγκινητικό ovation στον 34χρονο, ο οποίος πρέπει να αποτελεί παράδειγμα για όλους μας…

Επιμέλεια: Γιώργος Σπανουδάκης