Με ένα βαθμό έφυγε από την Καβάλα ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» παρά τα δύο γκολ που σημείωσε ο Σισέ δεν κατάφεραν να κερδίσουν τους «Αργοτναύτες», οι οποίοι αιφνιδίασαν τους πρωταθλητές και προηγούνταν με 2-1 μέχρι το 79ο λεπτό.

Ο Σισέ άνοιξε το σκορ στο 12’, ενώ η Καβάλα με γκολ των Ντουγκλάο (30’) και Νταρσεβίλ (33’) προηγήθηκε με 2-1. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Σισέ στο 79’.

Ο Παναθηναϊκός μετά από τρεις αγωνιστικές μετρά πέντε βαθμούς, έχοντας μια νίκη και δύο ισοπαλίες.

Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές αρκετά καλό και είχε συναρπαστική εξέλιξη. Μόλις στο 12’ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να… ξεκλειδώσει την άμυνα των γηπεδούχων και να ανοίξει το σκορ με τον συνήθη ύποπτο Τζιμπρίλ Σισέ.

Στη φάση του γκολ ο Νίνης βρήκε τον Γάλλο στράικερ και ο Σισέ την έστειλε στα βάθος της εστία του Βαγιέχο. Στο 18’ ο Νίνης προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο γκολ για την ομάδα του όμως το δεξί βολέ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Η συνέχεια άνηκε στην Καβάλα, η οποία κυριάρχησε σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου και κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ και να πάρει το προβάδισμα.

Στο 24’ ο Νταρσεβίλ προειδοποίησε την άμυνα του Παναθηναϊκού και ανάγκασε τον Τζόρβα σε εντυπωσιακή απόκρουση, ενώ στο 25’ οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια. Το πρώτο το έκανε ο Πετκάκης, που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο, ενώ στην επαναφορά ο Ντουγκλάο με κεφαλιά τράνταξε και πάλι το δοκάρι του Τζόρβα.

Η υπεροχή της Καβάλας μετουσιώθηκε σε γκολ στο 30’. Ο πολύ καλός Αμπντούν εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Ντουγκλάο με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Η ολική ανατροπή έγινε μόλις τρία λεπτά αργότερα. Ο Οικονόμου σέντραρε και ο Νταρσεβίλ χρίστηκε σκόρερ, αφού έπιασε την κεφαλιά μπροστά από τον Μπουμσόνγκ.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν ανοικτό και η Καβάλα έχασε πολύ σημαντική ευκαιρία να πετύχει τρίτο γκολ στο 74’. Σε εκείνη τη φάση από την επέλαση του Αμπντούν ο Ονουάτσι είδε τον Τζόρβα να αποκρούει, ενώ στη συνέχεια της φάση ο πορτιέρο του Παναθηναϊκού είπε και πάλι «όχι» στον Ογκμπέτσε.

Τελικά, ο Παναθηναϊκός με το δεύτερο γκολ του Τζιμπρίλ Σισέ ισοφάρισε σε 2-2 και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Λέτο έκανε τη σέντρα και ο Σισέ πήδηξε πιο ψηλά και με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Κίτρινες κάρτες:
Ντιέ, Πετκάκης, Χργκόβιτς – Λέτο, Νίνης, Λουίς Γκαρσία, Ιωαννίδης

Καβάλα (Ντράγκαν Οκούκα):
Βαγιέχο, Πετκάκης (67′ Ντικρόκ), Οικονόμου, Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Ντιέ, Καρντόσο, Ονουάτσι (77′ Χργκόβιτς), Αμπντούν, Βουτσίτσεβιτς, Νταρσεβίλ (55′ Ογκμπέτσε).

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας):
Τζόρβας, Μπουμσόνγκ (70′ Κατσουράνης), Καντέ, Νίνης, Σισέ, Γκοβού (46′ Λουίς Γκαρσία), Λέτο, Ζιλμπέρτο, Μαρίνος (60′ Ιωαννίδης), Βύντρα, Καραγκούνης.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Νίκος Νιόπλιας: «Δεν υπάρχουν δικαιολογίες για την εμφάνισή μας. Η Καβάλα βρέθηκε δίκαια μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αφού παρά το γεγονός ότι βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ πολύ νωρίς δεν διαχειριστήκαμε σωστά το προβάδισμά μας. Στο δεύτερο ημίχρονο αφήσαμε χώρους στην άμυνα αφού θέλαμε να ισοφαρίσουμε και δεχθήκαμε αρκετές φάσεις. Στόχος μας σε κάθε παιχνίδι είναι η νίκη. Τόσο με την Ξάνθη την πρώτη αγωνιστική, όσο και σήμερα καταφέραμε να προηγηθούμε αλλά όχι και να κρατήσουμε το υπέρ μας σκορ.

Έχουμε 25 παίκτες στην ομάδα και δεν γίνεται να παίζουν όλοι. Άλλωστε το θέμα δεν είναι ο Σιμάο αλλά η κακή αντίδρασή μας στην άμυνα.

Κάθε αγώνας είναι διαφορετικός. Δεν υπάρχουν εύκολα ματς. Οι παίκτες είναι εντάξει και δεν υπάρχει κανένα θέμα από ψυχολογικής άποψης.

Η αντίπαλός μας έχει πέντε νέα πρόσωπα και τώρα προσπαθεί να βρει ρυθμό. Μετά το πρώτο 20λεπτο τους δώσαμε να πιστέψουν ότι μπορούν να μας κερδίσουν και δίκαια πέρασαν μπροστά στο σκορ. Ωστόσο όταν μία έμπειρη ομάδα όπως εμείς έχει το αποτέλεσμα και μάλιστα με τόσο καλό ξεκίνημα οφείλει να το κρατά».

Ντράγκαν Οκούκα:
«Κάναμε ένα πολύ καλό ματς. Είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο που αγωνιστήκαμε, αλλά όχι και από το αποτέλεσμα. Παίζαμε κόντρα στον Παναθηναϊκό, αλλά νομίζω ότι είχαμε ευκαιρίες για να διευρύνουμε το σκορ όταν ήμασταν μπροστά με 2-1. Η ευκαιρία του Ονουάτσι ήταν καθοριστικό σημείο, όμως αυτά συμβαίνουν. Έχουμε παίκτες που είναι μόνο 3 εβδομάδες μαζί μας και όχι στο 100% των δυνατοτήτων τους. Όταν θα είναι έτοιμοι και εκείνοι, θα μπορούμε να κερδίσουμε αντιπάλους όπως ο Παναθηναϊκός».

Γιώργος Καραγκούνης:
«Θεωρώ ότι μπήκαμε καλά στο παιχνίδι. Μετά το 1-1 χάσαμε τον έλεγχο, αποδιοργανωθήκαμε δεχθήκαμε κι άλλο γκολ και έτσι τρέχαμε και δεν φτάναμε. Στο δεύτερο ημίχρονο, ανασυνταχθήκαμε, ισοφαρίσαμε, δημιουργήσαμε ευκαιρίες για να προηγηθούμε απέναντί μας όμως είχαμε μία ομάδα που αμυνόταν πίσω από το κέντρο. Περιμένουμε τα καλά αποτελέσματα για να ανακτήσουμε την καλή ψυχολογία μας. Επίσης πρέπει να μάθουμε από τα λάθη και να μην τα επαναλάβουμε. Άλλωστε γι’ αυτό λεγόμαστε μεγάλη ομάδα. Γιατί μπορούμε να ξεπερνάμε τις δυσκολίες».

Ζαν Αλέν Μπουμσόνγκ: «Δεν είναι καλό αποτέλεσμα για εμάς. Περιμέναμε να νικήσουμε. Πανικοβληθήκαμε μετά το πρώτο εικοσάλεπτο. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι. Πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά. Είμαι αισιόδοξος για το μέλλον».