Με γκολ του Στρατάκη στο 72’ και του Αργυρόπουλου στις καθυστερήσεις, ο Αστέρας επικράτησε 2-0 του Ηρακλή στην Τρίπολη και έγινε η τρίτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας Hellas On Line.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν μια ελαφρά υπεροχή και δημιούργησαν δύο ευκαιρίες για να σκοράρουν, χωρίς όμως να μπορούν να διασπάσουν την άμυνα του Ηρακλή. Στο 5’ ο Μαρσελάο με σουτ δε βρήκε στόχο και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φελίσιο έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοβαλέφσκι. Για τον Ηρακλή, ο Σερζ Ντιέ στο 27’ δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή και υποχρέωσε τον Αναστασόπουλο να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 51’ ο Φελίσιο με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω στον Κοβαλέφσκι, ενώ στο 58’ ο Ηρακλής απώλεσε σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί, όταν ο Επστάιν πάσαρε στον Γκαρσία, ο οποίος δεν κατάφερε να πλασάρει τον Αναστασόπουλο. Δέκα λεπτά αργότερα, οι «κυανόλευκοι» έχασαν διπλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Γκαρσία να σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή και τον Αναστασόπουλο να αποκρούει ασταθώς την μπάλα. Στην εξέλιξη, ο Παπαστριανός προσπάθησε να πλασάρει από κοντά, αλλά οι αμυντικοί των γηπεδούχων απομάκρυναν σε κόρνερ.

Κάπου εκεί ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου που λέει ότι όποιος χάνει ευκαιρίες να σκοράρει, δέχεται γκολ, επιβεβαιώθηκε και ο Στρατάκης άνοιξε το σκορ. Στο 72’ μετά από κόρνερ του Φελίσιο και την κεφαλιά του Μαρσελάο, ο Στρατάκης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή πέτυχε το 1-0. Ο Ηρακλής προσπάθησε να ισοφαρίσει και στο 82’ ο Αγρίτης με βολέ από το ύψος του πέναλτι δεν κατάφερε να νικήσει τον Αναστασόπουλο. Στο 87’ ο Κατσαμπής με κεφαλιά αστόχησε, με αποτέλεσμα ο Αστέρας να βγει στην αντεπίθεση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Αργυρόπουλος με κοντινό πλασέ, μετά από πάσα του Καούνου, να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες κάρτες: Μπαστία, Νταμόντε, Αναστασόπουλος

Αστέρας Τρίπολης (Νίκος Κωστένογλου): Αναστασόπουλος, Φαμπέτα (62’ Εστέβες), Αργυρόπουλος, Μαρσελάο, Ουριμπάρι, Φυτανίδης, Ρόκας (67’ Καούνος), Στρατάκης, Μπαστία, Νταμόντε, Φελίσιο (75’ Ψωμάς).

Ηρακλής (Μάκης Κατσαβάκης): Κοβαλέφσκι, Παπαζαχαρίας (75’ Κονέ), Κατσαμπής, Φούφουλας (81’ Βούκοβιτς), Σαρακατσάνος, Γιαννούλης, Ντιέ, Παπαστεριανός, Γκαρσία, Κίκο Ρατόν (56’ Επστάιν), Αγρίτης.