Έστω και με το ισχνό 1-0, ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρησή του με τον ΠΑΣ Γιάννινα, συνεχίζοντας έτσι την εντυπωσιακή φετινή πορεία του.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και χάρισε το πολύτιμο «τρίποντο» στους Περιστεριώτες σημείωσε ο Γιαννούλης στο 31ο λεπτό του αγώνα.

Μετά τη σημερινή της επικράτηση, η ομάδα του Γιώργου Δώνη παρέμεινε αήττητη (τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες) στο φετινό πρωτάθλημα της Super League, φιγουράροντας μάλιστα στην κορυφή της βαθμολογίας με 13 βαθμούς.

Οι Περιστεριώτες ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και παραλίγο να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Μήτρογλου από καλή θέση στην περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Επστάιν έκανε προβολή μπροστά από τον Κηπουρό, στέλνοντας και ο ίδιος την μπάλα άουτ. Το αποκορύφωμα όμως ήρθε στο 9ο λεπτό, όταν ο Τάτος έκλεψε από τον Μπουζίντ και βγήκε στην αντεπίθεση, πάσαρε στο Μήτρογλου, με τον τελευταίο να προσπαθεί να συνδυάσει θέαμα με ουσία, πληρώνοντάς το όμως, αφού έχασε σπάνια ευκαιρία να σκοράρει.

Για τους φιλοξενούμενους, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 28΄ με σουτ του Μπαγκαγιόκο, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν την υπεροχή τους σε προβάδισμα, όταν ο Επστάιν πάσαρε στον Γιαννούλη και ο τελευταίος πλάσαρε υποδειγματικά για το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τον Ατρόμητο να χάνει σπουδαία ευκαιρία να διευρύνει το σκορ, αλλά το δυνατό σουτ του Μήτρογλου στο 53΄ σταμάτησε στο δοκάρι του Κηπουρού.

Οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες με τους Επστάιν (60΄) και Μήτρογλου (80΄), χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα, που αντικειμενικά το δικαιούνταν.

Παραλίγο να το πληρώσουν κιόλας, καθώς ο «κεραυνός» του Ντε Βινσέντι «πάγωσε» τους γηπεδούχους στο 84΄, με την μπάλα να κοντράρει στον Φυτανίδη και να καταλήγει κόρνερ.

Μέχρι το τέλος, ωστόσο, τίποτε δεν άλλαξε και ο Ατρόμητος σημείωσε την τρίτη νίκη του στα πρώτα επτά ματς, παραμένοντας παράλληλα και αήττητος. Αντίθετα ο ΠΑΣ έμεινε στους 9 βαθμούς.

Κίτρινες: Τόμας, Ζουέλα, Σκόνδρας, Ιτάνζ, Τάτος, Γιαννούλης – Μπουζίντ, Λίλα

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Φυτανίδης, Γιαννούλης, Τόμας, Τάτος, Ζουέλα, Επστάιν (81΄ Μπέλιτς), Γκαρσία (55΄ Δημούτσος), Μήτρογλου, Καραγκούνης (65΄ Μπρίτο)