Άλλη μια νίκη – πρόκριση επί ομάδας που αγωνίζεται στην Α1 πήρε η Νήαρ Ηστ. Η ομάδα της Καισαριανής, μετά το Παριστέρι απέκλεισε και την Καβάλα, αφού επικράτησε εντός έδρας με 71-63, σε παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική της Β΄ φάσης.

Στην 3η αγωνιστική η ομάδα του Τόλη Καρνέση θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Ηρακλή, με το νικητή να περνά στους «8» της διοργάνωσης.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Καβάλα στο +1 (33-32), ωστόσο το β΄ 20λεπτο ανήκε στη Νήαρ Ηστ. Οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοπορία στο σκορ και έφτασαν να προηγηθούν ακόμη και με 11 πόντους. Το μακεδονικό συγκρότημα προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 32-33, 53-44, 71-63.

Νήαρ Ηστ (Τόλης Καρνέσης): Στανόγεβιτς 9 (2), Γκρούντμπεργκ 11 (1), Μίχαλος 13 (1), Κόκκαλης 9 (2), Κεφαλάς 6 (2), Ζούκας 10, Κουτρούλιας 5, Μαχαίρας 8.

Καβάλα (Κώστας Πιλαφίδης): Νίκου 2, Αλεξάντερ 14 (1), Αγγελόπουλος, Χαφ 8, Γουέιντ 3 (1), Σιλντς 3 (1), Ραΐτσεβιτς 15 (1), Σιγκούνας 1, Τσέρανιτς 9, Γκούστας 8 (2).