Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς, έχοντας κερδίσει και στα έξι πρώτα παιχνίδια της Σούπερ Λιγκ βρίσκεται ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την αγωνιστική επιβλήθηκαν με το ευρύ 4-0 της Λάρισας και παρέμειναν πρώτοι με διαφορά δύο βαθμών από το δεύτερο Ολυμπιακό. Ο Βύντρα άνοιξε το σκορ στο 45’, στο 66’ ο Κατσουράνης με ένα φοβερό γκολ πέτυχε το 2-0, ενώ ο Σισέ με δύο γκολ στο 69’ και το 78’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολο απόγευμα στη Λειβαδιά το Σάββατο και επικράτησε άνετα με 3-0 του Λεβαδειακού. Το σκορ για την ομάδα του Ζίκο άνοιξε μόλις στο 5’ ο Όσκαρ, το 2-0 προήλθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντούντου στο 29’, ενώ το τρίτο τέρμα των «ερυθρολεύκων» πέτυχε έντεκα λεπτά αργότερα ο Ντιόγο.

Στο ντέρμπι τη Θεσσαλονίκης κυρίαρχος αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Ηρακλή, με τον «Γηραιό» να έχει πολλά παράπονα από τον διαιτητή Παμπορίδη. Το σκορ διαμόρφωσε στο 87’ ο Ίβιτς, που σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Παράπονα έχει και η ΑΕΚ από τη διαιτησία στην Ξάνθη, αφού θεωρεί πως τα δύο γκολ που πέτυχε ήταν κανονικά. Πάντως, η Ξάνθη επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Πόι στο 21ο λεπτό.

Στο ματς με τα περισσότερα γκολ της αγωνιστικής ο Εργοτέλης επικράτησε μέσα στην Τρίπολη με 4-2, ενώ στο άλλο ματς της Δευτέρας ο Πανιώνιος κέρδισε στο 90’ με γκολ του Όμο τον Ατρόμητο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, εκμεταλλευόμενος τη δύναμη της έδρας του και φυσικά την… ευστοχία του Σαϊτιώτη κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της Καβάλας, στο ντέρμπι των νεοφώτιστων στην πρώτη τη τάξει ποδοσφαιρική κατηγόρια.

Ο έμπειρος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 21΄ για τον «Άγιαξ» της Ηπείρου, ενώ στο 84’ με δεύτερο προσωπικό του τέρμα σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Το μόνο που κατάφεραν οι «αργοναύτες» ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Ιωάννου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας Πανθρακικός και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στην Κομοτηνή. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι σημειωτέον πανηγύρισαν σήμερα τον πρώτο τους βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα, προηγήθηκαν στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φαγιάρδο στο 11′ , ενώ οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν στο 45′ με τον Φλάβιο.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο 3 Οκτωβρίου
16:45 (Κομοτηνή) Πανθρακικός-Άρης 1-1 (11’ Φαγιάρδο πεν., 45’ Φλάβιο)
16:45 (Γιάννινα) ΠΑΣ Γιάννινα-Καβάλα 2-1 (21’, 84’ Σαϊτιώτης, 90+3’ Ιωάννου)
19:00 (Λειβαδιά) Λεβαδειακός-Ολυμπιακός 0-3 (5’ Όσκαρ, 29’ Ντουντού πεν., 40’ ο Ντιόγο)

Δευτέρα 5 Οκτωβρίου
16:45 (Τρίπολη) Αστέρας Τρίπολης-Εργοτέλης 2-4 (45’ Μαρσελάο, 63’ Τσέζαρεκ – 7’, 21’ Βερπακόφσκις, 77’ Ορφανός, 90’ Τσεσνάουσκις)
16:45 (Νέα Σμύρνη) Πανιώνιος-Ατρόμητος 2-1 (20’ Σκούφαλης, 90’ Όμο – 74’ Περόνε)
19:00 (Τούμπα) ΠΑΟΚ-Ηρακλής (87’ Ίβιτς)
19:00 (Ξάνθη) Ξάνθη-ΑΕΚ (21’ Πόι)
21:15 (ΟΑΚΑ) Παναθηναϊκός-Λάρισα (45’ Βύντρα, 66’ Κατσουράνης, 69’, 87’ Σισέ)