Μια ακόμα νίκη στο κεκλεισμένων των θυρών Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 80-71 του ΠΑΟΚ, σε παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της Α1 του μπάσκετ.

Οι “ερυθρόλευκοι” που αγωνίστηκαν χωρίς τους Παπαλουκά, Σχορτιανίτη και Βασιλόπουλο, είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Γιοτάμ Χαλπερίν, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ευστοχώντας σε τέσσερις προσπάθειες τριών πόντων, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μίλος Τεόντοσιτς, που πέτυχε 17 πόντους.

Στο πρώτο μέρος οι δύο παίκτες έδωσαν αρκετές λύσεις στην ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, σκοράροντας έξω από τη γραμμή των 6.25. Μάλιστα ο Χαλπερίν πέτυχε τους 16 από τους 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα, ο Τζος Τσίλντρες κατάφερε να σκοράρει στο ίδιο διάστημα μόλις δύο πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 22-17, ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκε με 43-31.

Οι “ερυθρόλευκοι” με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου πέτυχαν ένα σερί 9-2, φτάνοντας το σκορ στο 52-33, ενώ στο 30’ η διαφορά κρατήθηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων με το σκορ στο 65-47. Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει του ευρωπαϊκού αγώνα στο Ζάγκρεμπ με αντίπαλο την Τσιμπόνα και έφτασε στη νίκη με 80-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 43-31, 65-47, 80-71

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Πελεκάνος, Τσίλντρες 7, Βούισιτς 4, Μιλόσεβιτς, Μπουρούσης 5, Χαλπερίν 18 (4), Γκριρ 10, Εργκέτζ 9, Πρίντεζης 3, Βουγιούκας 7, Τεόντοσιτς 17 (4).

ΠΑΟΚ (Αργύρης Πεδουλάκης): Ουέσον 7, Καφκής 14 (2), Χαρίσης 10 (2), Βασιλειάδης 13 (1), Κυρίτσης 4, Τσιάρας 7 (1), Ντιαρά 13 (3), Σίμτσακ, Μαρμαρινός 3.