Τη νίκη με 5-0 απέναντι στον Ηρακλή πήρε ο Ολυμπιακός στο «Γ. Καραϊσκάκης», παίζοντας καλά μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχε και όλα τα γκολ του. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 62 βαθμούς στο πρωτάθλημα και βρίσκονται στο +9 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό, με τέσσερις αγωνιστικές να υπολείπονται για το τέλος του πρωταθλήματος. Τοροσίδης (60’), Όσκαρ (64’, 79’) και Ντάρμπισαϊρ (82’, 87’) πέτυχαν τα γκολ των Πειραιωτών. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού βρέθηκε, μετά το επεισόδιο με τον Ερνέστο Βαλβέρδε ο Σεμπάστιαν Λέτο.

Το γιουχάισμα που άκουσαν οι παίκτες του Ολυμπιακού με την ολοκλήρωση του αγώνα ήταν η πιο τρανταχτή απόδειξη για την κακή εικόνα των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ στάθηκε τυχερός αφού ο Ηρακλής δημιούργησε τις ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στο 17’ ο Μάρκες με πολύ καλό σουτ ανάγκασε τον Νικοπολίδη να αποκρούσει σε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα οι Μάρκες και Γκαρσία συνδυάστηκαν σωστά, ο δεύτερος μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε μόνος μπροστά στον Νικοπολίδη, από τον οποίο νικήθηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα άνοιξαν το σκορ και πήραν… μπροστά. Στο 60΄ ο Μπελούτσι εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι και ο Τοροσίδης ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα του Μπαντή.  Τέσσερα λεπτά αργότερα, μετά από εκπληκτική ενέργεια του Μπελούτσι, ο Όσκαρ, από κοντά πέτυχε το 2-0.

Στο 79΄ το τρίτο τέρμα των γηπεδούχων είχε και πάλι τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Μπελούτσι συνεργάστηκε και πάλι με τον Όσκαρ και ο δεύτερος μπροστά από τον Μπαντή με πλασέ έκανε το 3-0. Στο 82΄ ο Λεονάρντο έβγαλε κάθετη πάσα από τα αριστερά και ο Ντάρμπισιρ στην πρώτη επαφή του με τη μπάλα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-0. Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 87΄ ο Τζόρτζεβιτς από τα αριστερά έδωσε την πάσα στον Ντάρμπισιρ και αυτός αφού προσποιήθηκε στον Κατσαμπή έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 5-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες κάρτες: Μαρκές

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Λεονάρντο, Γκαλέτι (81′ Ντάρμπισαϊρ), Ντιόγο, Ζεβλάκοφ, Αβρ. Παπαδόπουλος, Λέτο (56′ Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι, Γ. Παπαδόπουλος (56′ Όσκαρ), Τοροσίδης.

Ηρακλής (Μάκης Κατσαβάκης): Μπαντής, Μπούρμπος, Κατσαμπής, Μάρτος, Γιαννούλης, Σαρακατσάνος, Εξουζίδης (71′ Γιάντσης), Βούκοβιτς, Γκαρσία (89′ Kαρλόπουλος), Μαρκές (76′ Κίκο Ρατόν), Επστάιν.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ερνέστο Βαλβέρδε: «Ό,τι και αν με ρωτάτε γι’ αυτό το θέμα δεν μπορώ να σας πω τίποτα. Έχουμε μιλήσει με τον πρόεδρο και έχουμε πει να ξανασυζητήσουμε για το ζήτημα αυτό σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Αν μείνω; Ποιός ξέρει; Δεν γνωρίζω αν θα είμαι και του χρόνου στην ομάδα. Θα επαναλάβω πως έχει γίνει πρόταση από τον πρόεδρο πριν από δύο μήνες. Είχα πει τότε πως θέλω χρόνο για να το σκεφτώ. Από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι. Δεν έχουμε ξαναμιλήσει για το συγκεκριμένο θέμα. Θα έχω αύριο ή μεθαύριο συνάντηση με τον πρόεδρο αλλά δεν θα μιλήσουμε για συμβόλαιο. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει ενδιαφέρον γύρω απο το θέμα αυτό, αλλά δεν νομίζω ότι εδώ το κατάλληλο μέρος για να μιλήσουμε για ένα νέο συμβόλαιο. Θα έχω αύριο ή μεθαύριο συνάντηση με τον πρόεδρο αλλά δεν θα μιλήσουμε για το θέμα αυτό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα από τα χειρότερα μας σε εντός έδρας αγώνα. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες τις οποίες θα μπορούσαμε να είχαμε εκμεταλλευτεί. Είναι αλήθεια πως δεν μπορούσαμε να αναπτυχθούμε. Στο δεύτερο μέρος με την είσοδο του Όσκαρ και την πολύ καλή απόδοση του Μπελούτσι φτάσαμε στην κατάκτηση της νίκης.Ήταν μια πολύτιμη νίκη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα αφού δεν κάναμε ένα τόσο καλό παιχνίδι». Σε ερώτηση για το αν θέλει να μείνει στον Ολυμπιακό για να παίζει το επιθετικό ποδόσφαιρο που του αρέσει δήλωσε: «Όταν υπάρχει ένα σκορ που υποχρεώνει τον αντίπαλο να ανοιχτεί τότε το παιχνίδι γίνεται πιο εύκολο για εμάς. Όταν όμως κλείνεται ο αντίπαλος μας δυσκολεύει πάρα πολύ. Είμαστε μια ομάδα που πάντα πρέπει να παίζει επίθεση, κυρίως στο Καραϊσκάκη. Θα μου άρεσε εάν μπορούσαμε να αντεπεξέλθουμε σε όλες τις άμυνες.

Ο Λέτο επανήλθε στην ομάδα γιατί είναι μέλος του Ολυμπιακού. Ζήτησε συγγνώμη και ενσωματώθηκε ξανά με την ομάδα. Όσο για την απόδοσή του κανείς από την ομάδα δεν πήγε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Δεν ήταν ότι δεν ξεχώρισε εκείνος. Δεν ξεχώρισε κανείς. Ο Λετο ξεκίνησε βασικός, γιατί θεώρησα πως είναι έτοιμος. Επίσης, όταν κάποιος προέρχεται από τέτοιες καταστάσεις θέλει να αποδείξει πολλά και εκεί πόνταρα.

Καταρχήν επειδή με ρωτάτε ο Όσκαρ δεν είναι δική μου μεταγραφή αλλά του κλαμπ. Από τεχνικής πλευράς είναι ένας εκ των καλύτερων της ομάδας. Είναι ένας παίκτης που δεν κρύβεται στα δύσκολα. Έχει άλλα χαρακτηριστικά σε σχέση με αυτά άλλων παικτών. Πότε παίζει καλά και πότε όχι. Είναι όμως πάντα ένας ποδοσφαιριστής, που μπορείς να βασίζεσαι πάνω του. Ίσως δεν αρέσει επειδή δεν έχει τόσο μεγάλη δύναμη. Είναι όμως ένας πολύ καλός παίκτης για τον Ολυμπιακό».

Ο πρώτος είναι πάντα ο καλύτερος, οπότε δε με ενδιαφέρει να θα περάσουμε τον Παναθηναϊκό στα τέρματα που έχει σημειώσει. Δεν μπαίνουμε σε τέτοια θέματα. Με ενδιαφέρει πολύ το ματς της Τετάρτης για το Κύπελλο και θέλω να έχω όλους μου τους παίκτες ετοιμοπόλεμους. Είναι σημαντικό να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα για τον επαναληπτικό. Θα δω σε τι κατάσταση είναι οι Ντουντού, Γκαλέτι και Ντιόγκο και δεν πρόκειται να επηρεαστώ από το σημερινό ματς για τα πλάνα μου».

Μάκης Κατσαβάκης: «Μας αφήνει μεγάλη πικρία το μεγάλο σκορ. Με βάση την εικόνα που δείξαμε πριν το πρώτο γκολ τίποτα δεν μπορούσε να προδικάσει αυτή τη συντριβή. Οι αλλαγές έκαναν πολύ καλό στον Ολυμπιακό γιατί ήταν φρέσκος και σε κάθε φάση σκόραρε. Αισθάνομαι πολύ άσχημα γιατί χάσαμε τη συγκέντρωση μας και είναι λογικό όταν παίζεις με τον Ολυμπιακό αν δεν προσέξεις να φας μία τέτοια σφαλιάρα. Καταρρεύσαμε στο δεύτερο μέρος. Ο Ολυμπιακός έχει παίκτες που αν παρουσιάσεις αδράνεια και δεν παίξεις με καθαρό μυαλό θα σε βάλουν στη γωνία και θα σε σαπίσουν στο ξύλο. Οι απουσίες δεν μας βοήθησαν στο να μπορέσουμε να φρεσκάρουμε την ομάδα. Δεν πρέπει να νιώθουμε ασφαλείς. Έχουμε ακόμη τέσσερα παιχνίδια. Θα πρέπει να σκεφτόμαστε το επόμενο ματς με την Λάρισα. Εκεί οφείλουμε να νικήσουμε για να αφήσουμε πίσω αυτήν την αστεία εικόνα, που δείξαμε στον σημερινό αγώνα».

Όσκαρ Γκονζάλες: «Είμαι χαρούμενος για τα δύο γκολ που πέτυχα. Θέλω να δίνω το καλύτερο σε κάθε παιχνίδι. Έχω ακόμα τρία χρόνια συμβόλαιο και θέλω να μείνω και να προσφέρω στην ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν κακοί, αλλά στο δεύτερο παίξαμε καλά και φτάσαμε στη νίκη».

Φερνάντο Μπέλουτσι: «Στο πρώτο ημίχρονο δυσκολευτήκαμε απέναντι στον Ηρακλή. Δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες που κάναμε. Μπορεί να ευθυνόμαστε εμείς, αλλά στο δεύτερο μπήκαμε συγκεντρωμένοι και κερδίσαμε και αυτό το παιχνίδι. Θα πρέπει να παίξουμε όπως αγωνιστήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ηρακλή. Δεν θα είναι εύκολο παιχνίδι, αλλά προετοιμαζόμαστε για το καλύτερο. Αυτό είναι το λάθος μας. Αυτό κάναμε και σήμερα. Θα πρέπει να βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά».

Χρήστος Πατσατζόγλου: «Δεν μπήκαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο και όπως φάνηκε χρειαζόμασταν το γκολ για να ελευθερωθούν τα πόδια μας. Μετά το γκολ ήμασταν πολύ καλοί και φτάσαμε δίκαια στη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο σταθήκαμε και τυχεροί στο τετ-α-τετ του Γκαρσία, όπου δεν προηγήθηκε ο Ηρακλής. Αλλά, ο Αντώνης ήταν και πάλι στην σωστή θέση. Είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μία δυνατή ομάδα. Όμως, στο Κύπελλο υπάρχουν δύο ημίχρονα, όπως λέμε στην ποδοσφαιρική… διάλεκτο. Θέλουμε να κερδίσουμε για να κάνουμε πιο εύκολη την ρεβάνς. Δεν είναι εύκολο παιχνίδι, αλλά εμείς έχουμε αποδείξει, ότι όταν παίζουμε καλά δεν έχουμε κανέναν αντίπαλο. Ο Ολυμπιακός έχει δείξει ότι διαθέτει πολύ καλούς ποδοσφαιριστές και όποτε τους ζητηθεί μπορούν να προσφέρουν. Όσο πλησιάζουμε προς το τέλος τα παιχνίδια γίνονται πιο δύσκολα, γιατί δεν ξαναέρχονται. Το πρωτάθλημα ακόμα δεν έχει τελειώσει. Προσθέσαμε ακόμα τρεις βαθμούς και συνεχίζουμε».