Τους τέσσερις αθλητές και τις ισάριθμες αθλήτριες, οι οποίοι είναι υποψήφιοι για τον τίτλο του κορυφαίου/ας για το μήνα Απριλίο, ανακοίνωσε ο ΣΕΓΑΣ, στο πλαίσιο της μηνιαίας δημοσκόπησης που γίνεται μέσω της ιστοσελίδας το.

Στους άνδρες υποψήφιοι είναι οι Γιώργος Καραβίδας, Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, Θωμάς Στεφανόπουλος και Ανδρέας Τσούκαλης και στις γυναίκες οι Ντενίζ Δημάκη, Κατερίνα Στεφανίδη, Παναγιώτα Τσινοπούλου και Σοφία Υφαντίδου.

Ο Καραβίδας (ΑΕΚ) πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο Μαραθώνιο της πόλης Ένσεντε της Ολλανδίας στις 17 Απριλίου, όπου ήταν 13ος με 2 ώρες 18.58, επιδοση με την οποία «άγγιξε» το ατομικό ρεκόρ του (2:18.30), ενώ πλησίασε το χαμηλό όριο (2:18.00) για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Παπαμιχαήλ (ΕΑΡ) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 20 χλμ βάδην με 1 ώρα 24.56 στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα που διεξήχθη στις 9 Απριλίου στο Βουκουρέστι, ενώ βοήθησε την Εθνική ομάδα να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στην ομαδική βαθμολογία τόσο στους άνδρες, όσο και στη μεικτή.

Ο Στεφανόπουλος (Φίλιππος Βέροιας) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 10 χλμ βάδην εφήβων με 46.20.80 στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα της ρουμανικής πρωτεύουσας, Ο Τσούκαλης (ΓΣ Κηφισιάς) κέρδισε την πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Συνθέτων, που διεξήχθη στον Άγιο Κοσμά 19-20 Απριλίου, αφού συγκέντρωσε στο έπταθλο 4.986 βαθμούς.

Στις γυναίκες, η Δημάκη (ΓΑΣ Ιλισός) έκανε καλή εμφάνιση στο Μαραθώνιο του Μιλάνου στις 10 Απριλίου τερματίζοντας σε 2 ώρες 50.21 και καταλαμβάνοντας την 5η θέση. Η Στεφανίδη (ΑΠ Φιλοθέης) συνέχισε στο επί κοντώ τις καλές εμφανίσεις στις ΗΠΑ, όπου σπουδάζει, και σε αγώνες στο Μπέρκλεϊ στις 24 Απριλίου πήρε την 1η θέση με 4.37 μέτρα.

Η Τσινοπούλου (Φωκιανός Καρδίτσας) πήρε την 4η θέση στα 20 χλμ βάδην γυναικών με 1 ώρα 46.54 στο Βαλκανικό του Βουκουρεστίου και βοήθησε την Εθνική ομάδα να πάρει την τρίτη θέση στη βαθμολογία τόσο στο ομαδικό γυναικών, όσο και στη μεικτή. Τέλος, η Υφαντίδου (Φίλιππος Βέροιας) ήταν πρώτη στο Διασυλλογικό Συνθέτων (2ος όμιλος), που διεξήχθη στη Λάρισα στις 19 Απριλίου, αφού συγκέντρωσε στο πένταθλο 4.420 βαθμούς, που είναι νέο ατομικό ρεκόρ. Η ψηφοφορία ολοκληρώνεται τη Δευτέρα 16 Μαΐου.