Ταγκό και σάμπα… δίδαξαν τη Vaslui οι Nacho Scocco και Manduca στο σημερινό επαναληπτικό του ΟΑΚΑ, όπου η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League.

Οι δύο Λατινοαμερικάνοι ποδοσφαιριστές πήραν από το… χέρι τη νωχελική στο πρώτο ημίχρονο «Ένωση» και της χάρισαν τo εισιτήριο για τους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Πρώτος το… χορό των γκολ άνοιξε ο Manduca, ο οποίος στο 59’ έκανε το 1-0. O Scocco πήρε τη «σκυτάλη» και με δύο προσωπικά γκολ στο 74’ και 79’, έδωσε στην πρόκριση της ομάδας του διαστάσεις θριάμβου.

H AEK μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 7’ είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Manduca, ο Majstorovic έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το… χατίρι, αφού πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Kuciak.

Η «Ένωση» συνέχισε την πίεσή της, περιορίζοντας σε παθητικό ρόλο τη Vaslui, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την εστία των φιλοξενούμενων.

Στο 35’ ο Παντελής Καφές έπιασε σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή της ρουμανικής ομάδας , ωστόσο η μπάλα κατέληξε στον «ουρανό» των διχτύων του Kuciak.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Leonardo επιχείρησε το σουτ από μακριά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

H AEK έκανε δυναμικό μπάσιμο και στην επανάληψη, καταφέρνοντας στο 49’ να χάσει μία απίστευτή ευκαιρία.

Ο Blanco, μετά από παράλληλη πάσα του Leonardo, βρέθηκε τετ α τετ με τον πορτιέρο της Vaslui, εντούτοις το πλασέ του πέρασε άουτ.

Η Ένωση δεν πτοήθηκε από τις χαμένες ευκαιρίες της, συνέχισε την πίεσή της και στο 59’ ήρθε η δικαίωση.

Μετά από σέντρα του πολύ καλού σήμερα Leonardo, o Manduca με κεφάλια άνοιξε το σκορ και παράλληλα το δρόμο για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Αμέσως μετά έπιασε… δουλειά ο Scocco, υπενθυμίζοντας γιατί θεωρείται από τους καλύτερους ξένους ποδοσφαιριστές, που αγωνίζονται στη Super League.

O Αργεντινός άσος στο 74’ βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Vaslui και με μία εξαιρετική λόμπα πέρασε την μπάλα από πάνω του, πετυχαίνοντας ένα γκολ για high-light.

O Scocco, ωστόσο, δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη. Πέντε λεπτά αργότερα, ο «σκούτερ» με πλασέ έκανε το 3-0, δίνοντας έτσι διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκριση της «Ένωσης».

Κίτρινες: Majstorovic –Pavlovic, Ljubinković

ΑΕΚ: Saja, Καφές (71’ Nsaliwa), Αραούχο, Geraldo, Majstorovic, Juanfran, Leonardo (67’ Ταχτσίδης), Manduca, Μάκος, Blanco, Scocco (85′ Καράμπελας).

Vaslui: Kuciak, Zmeu (70’ Costin), Gerlem, Buhuş, Zubar, Bălace, Temwanjera, Ljubinković (78’ Jovanović), Pavlović, Wesley, Farkaš.

Δείτε τα τρία γκολ της ΑΕΚ

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Nacho Scocco: «Ήθελα να βάλω ένα γκολ για να είμαστε πιο ήσυχοι για το αποτέλεσμα. Την ώρα εκείνη είχα κι άλλες επιλογές, αλλά έβλεπα ότι ο τερματοφύλακας πλησίαζε και, πραγματικά, ήξερα ότι μπορούσα να το βάλω και με αυτόν τον τρόπο, αλλά και με άλλους τρόπους».

Manduca: «Η αρχή ήταν δύσκολη γιατί ξέραμε ότι έπρεπε να σκοράρουμε, αλλά να μην δεχτούμε γκολ, επομένως χρειαζόταν να επιτεθούμε έχοντας όμως την προσοχή μας και στην αμυντική μας λειτουργία. Όταν καταφέραμε να σκοράρουμε, ηρεμήσαμε αρκετά και αυτό βγήκε στο παιχνίδι. Άλλο πράγμα είναι τα φιλικά και άλλο τα επίσημα. Στα φιλικά δοκιμάζεις πράγματα και προσπαθείς να βελτιωθείς. Τώρα, μετά από αυτή τη νίκη, νιώθουμε όλοι πολύ όμορφα. Πρέπει να χαρούμε, αλλά από αύριο θα σκεφτούμε τη συνέχεια και το επόμενο παιχνίδι. Να έχει εμπιστοσύνη ο κόσμος. Θα κάνουμε ωραία πράγματα φέτος».

Geraldo: «Το 1ο γκολ ήταν πολύ σημαντικό για την πρόκριση. Ξεκινήσαμε καλά το ματς, αφού περιμέναμε ότι οι αντίπαλοί μας θα παίξουν αμυντικά. Ήμασταν προετοιμασμένοι να δούμε μια ομάδα, η οποία θα αμύνεται με 11 παίκτες πίσω από τη σέντρα. Δείξαμε μεγάλη υπομονή και ποιότητα στο παιχνίδι μας, ενώ ελέγχαμε το ματς σε όλη τη διάρκειά του. Μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος, τα υπόλοιπα ήρθαν εύκολα. Δεν αφήσαμε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό μας. Οπωσδήποτε εμείς θα πρέπει να βελτιωθούμε και ο καθένας από εμάς θα πρέπει να γίνεται καλύτερος, όσο περνάει ο καιρός, εάν θέλουμε να πάμε καλά στη διοργάνωση».