Το πρώτο φιλικό της ομάδας μπάσκετ του Ολυμπιακού στην Ιταλία δεν έμελλε να ολοκληρωθεί…

Γι’ αυτό υπεύθυνος ήταν ο Τζόι Ντόρσεϊ, ο οποίος με ένα δυνατό κάρφωμα δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης έσπασε το καλάθι των Ιταλών, τελειώνοντας έτσι μία… ώρα αρχύτερα το ματς, όπου οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επίδειξη δύναμης, συντρίβοντας με 106-87 τη Σάσαρι.

Τα πράγματα δεν κύλησαν καλά για το συγκρότημα του Μπαρτζώκα στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν πατούσαν καλά στο παρκέ, ενώ και στην άμυνα αντιμετώπισαν ουκ ολίγα προβλήματα, με τους 50 πόντους που δέχτηκαν στα δύο πρώτα δεκάλεπτα να αποδεικνύουν του λόγου το αληθές.

Στην επανάληψη ωστόσο παρουσιάστηκε στην αναμέτρηση ένας Ολυμπιακός μεταμορφωμένος προς το καλύτερο.

Οι παίκτες των πρωταθλητών Ελλάδας αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και, όντας πιο εύστοχοι στην επίθεση, κατάφεραν από το -2 (50-48) να φτάσουν στο + 11 (80-69) στο 30’.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην τέταρτη περίοδο, όπου έφτασε να προηγείται με 17 πόντους  (104-87).

Ο Ντόρσεϊ δύο λεπτά πριν το τέλος «έγραψε» το τελικό 106-87, με δυνατό κάρφωμα που έκανε θρύψαλα το ταμπλό, τελειώνοντας έτσι πριν την… ώρα του το παιχνίδι.