Τα… σπασμένα της Μπάμπεργκ «πλήρωσε» η Μάλαγα. O Oλυμπιακός, μία εβδομάδα, μετά την ήττα του στη Γερμανία, συνέτριψε με 93-66 την ομάδα του Ρενέσες στο ΟΑΚΑ, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη του στους ομίλους της Euroleague.

Πρώτοι σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Μπουρούσης και Παπανικολάου, οι οποίοι σημείωσαν 17 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Σπανούλης, που πέτυχε έναν λιγότερο.

Η ομάδα του Ίβκοβιτς μπήκε με άγριες διαθέσεις στο ματς, τρέχοντας σερί 12-2, χάρη σε δύο τρίποντα από τον Κώστα Παπανικολάου που μάζεψε και 4 ριμπάουντ στα πρώτα δέκα λεπτά.

Δίπλα στο νεαρό σμολ φόργουορντ, δυνατά ξεκίνησε μέσα στη ρακέτα ο Νεστέροβιτς, σημειώνοντας 7 πόντους.
Το +12 (17-5) βρήκε τη Μάλαγα να έχει πάρει τους τέσσερις πόντους από τον πρώην «ερυθρόλευκο» Γιώργο Πρίντεζη. Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι αποτελεσματική, έξω από τα 6.75 ο Τεόντοσιτς διαμόρφωσε το 23-8, για να προηγηθεί και με +17 ο Ολυμπιακός, 25-8, όταν ο Μαυροκεφαλίδης πήρε τη… σκυτάλη και βγήκε νικητής στις μάχες της ρακέτας.

Το τρίποντο του Ούρος Τρίπκοβιτς απέτρεψε σκορ με μονοψήφιο νούμερο για τους Ισπανούς, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ πρώτης περιόδου, 27-11. Με τον Θοδωρή Παπαλουκά εξαιρετικό σε ρόλο οργανωτή, ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +20, 40-20.

Οι Ισπανοί δεν κατάφερναν να αντιδράσουν και το ημίχρονο έληξε 47-25 υπέρ των γηπεδούχων. Η Μάλαγα ξεκίνησε δυναμικά στην 3η περίοδο, μειώνοντας με σκόρερ τους Πρίντεζη και ΜακΙντάιρ σε 49-38, μετά από επιμέρους σκορ 2-13, ενώ αργότερα η ομάδα της Ανδαλουσίας έριξε και σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά, 52-43.

Από τη… δύσκολη θέση έβγαλε την ομάδα του ο Γιάννης Μπουρούσης, με 6 δικούς του διαδοχικούς πόντους. Ο Σπανούλης που μέχρι τότε μοίραζε ασίστ ανέλαβε πρωτοβουλίες και στο σκοράρισμα και η τρίτη περίοδος έληξε 68-45. Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος, όταν οι «ερυθρόλευκοι» εκτίναξαν τη διαφορά ακόμη στους +27 πόντους, 74-47, αλλά και στους +32, 83-51, πριν το τελικό 93-66.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 47-25, 68-45, 93-66

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 2, Νεστέροβιτς 11, Σπανούλης 16 (2), Μπουρούσης 17, Μαυροκεφαλίδης 9, Γλυνιαδάκης 2, Νίλσεν 4, Παπανικολάου 17 (2), Τεόντοσιτς 11 (3), Λούκας 4

Ουνικάχα (Ρενέσες): Ροντρίγκεθ, Φρέιρε 6, Πρίντεζης 13, Μπαρέρα, Χιμένεθ 9 (2), Τρίπκοβιτς 7 (1), Ρούμπιο 2, Φρίλαντ 14, ΜακΙντάιρ 14 (3), Άρτσιμπαλντ 1