Στις νίκες επέστρεψε, ύστερα από πέντε συνεχόμενες ήττες, η Κέρκυρα, η οποία επικράτησε με 1-0 του Εργοτέλη και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στους Φαίακες σημείωσε ο Καλαντζής στο 29ο λεπτό.

Η Κέρκυρα, λόγω της μεγάλης ανάγκης που είχε για τη νίκη, μπήκε δυνατά στο ματς, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας, ωστόσο, αρκετές ευκαιρίες να πετύχει το 1-0, κυρίως με τον Αθανασίου.

Τελικά, τον γόρδιο δεσμό για τους γηπεδούχους έλυσε στο 30΄ο Καλαντζής, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Δασκαλάκη.

Δέκα λεπτά αργότερα η ομάδα του Καραγεωργίου έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, ωστόσο το σουτ του Μπέτο πέρασε μόλις άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, η κάθε ομάδα είχε από μία καλή ευκαιρία, ωστόσο το 1-0 για την Κέρκυρα παρέμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου.

Κέρκυρα (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Βενέτης, Μίχος, Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Στολτίδης, Γραμμόζης, Μακρής (61΄Χαμπλ), Καλαντζής (71΄Τσίγκας), Επστάιν, Μαζνόφ (55΄Ιωάννου Ηλ.)

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Αθανασίου, Χίμπλινγκερ, Βίσιο, Σαρρής (17΄Σασιασβίλι), Μπέτο (58΄Χρυσοφάκης), Σίλβα, Χαντί, Ολίσε, Γιαλούσης, Λεάλ, Μπούντιμιρ (59΄Καρέλης)