Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ηρακλής, ο οποίος ισοφάρισε στις καθυστερήσεις και αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 40′ με τον Μαρέσκα, ενώ για τον «Γηραιό» ισοφάρισε ο Απόστολος Βέλλιος, στη δεύτερη συμμετοχή του στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός για ακόμα ένα παιχνίδι αγωνίστηκε με πολλές απουσίες, αλλά είχε καλή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 6’, όταν ο Ζεβλάκοφ, μετά από κόρνερ του Φετφατζίδη σημάδεψε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Φετφατζίδης με ωραία μπαλιά έβγαλε τον Νικλητσιώτη απέναντι από τον Κοβαλέφσκι, αλλά ο νεαρός δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ηρακλή.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 17’ ο Μήτρογλου επιχείρησε να πλασάρει ψηλοκρεμαστά, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία. Στο 30′ το σουτ του Μαρέσκα από καλή θέση κόντραρε πάνω σε αμυντικό, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Ιταλός μέσος έδωσε τη λύση, αφού πέτυχε το 1-0 με έναν «κεραυνό» από το ύψος της περιοχής.

Στο δεύτερο μέρος, και πάλι ο Φετφατζίδης με την έναρξη του β’ ημιχρόνου έβγαλε το Μήτρογλου απέναντι από τον Κοβαλέφσκι, όμως ο νεαρός επιθετικός δεν μπόρεσε να περάσει και τον πορτιέρο του Ηρακλή και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει.

Στο 57′ και σε προσπάθεια του Φετφατζίδη να αλλάξει την πορεία της μπάλας σε σουτ του Νικλητσιώτη, ο τερματοφύλακας του «γηραιού» πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση, ενώ στο 64′ το δυνατό σουτ του Ντουντού πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Όσο περνούσε η ώρα έπεφτε ο ρυθμός του Ολυμπιακού και το σκορ παρέμενε στο ρευστό 1-0. Να σημειωθεί ότι στο 79′ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ γκολ του Μήτρογλου και στο 85′ το απευθείας φάουλ του Ντουντού τράνταξε το δοκάρι.

Έτσι, ο Ηρακλής άρχισε να «χτυπά» στην αντεπίθεση και στο 86′ δημιούργησε την πρώτη του καλή φάση. Ωστόσο, ο Νικοπολίδης έκλεισε την γωνία του και απέκρουσε το πλασέ του Γιαννούλη, ενώ στο 88′ ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού εξουδετέρωσε και το δυνατό σουτ του Ηλιάδη.

Τελικά το 1-1 ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με την κεφαλιά του νεοεισελθοντα Βέλλιου να καταλήγει στα δίχτυα του Αντώνη Νικοπολίδη.

Κίτρινες κάρτες: Παπαζαχαρίας, Ντίκα

Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ραούλ Μπράβο, Α.Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ζεβλάκοφ, Ντουντού, Νικλητσιώτης (73′ Σοϊλέδης), Μήτρογλου, Μαρέσκα (68′ Λεντέσμα, 84′ λ.τρ. Γ.Παπαδόπουλος), Φετφατζίδης.

Ηρακλής (Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Παπαζαχαρίας, Μάρτος, Ντιέ (50′ Ηλιάδης), Επστάιν, Παπαστεργιανός, Κατσαμπής, Γιαννούλης, Ντίκα (81′ Βέλλιος), Μιλάνο (59′ Κονέ), Γιάντσης.