Την πρώτη του ήττα στα φετινά φιλικά προετοιμασίας του γνώρισε σήμερα ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε με 2-1 από τη Κολωνία στο Ρόζενχαϊμ της Γερμανίας, προβληματίζοντας με την εμφάνισή του.

Η ομάδα του Φερέιρα, η οποία βρέθηκε να χάνει από το 17’ (Ποντόλσκι), ισοφάρισε με τον Λέτο στο 45’, ωστόσο δέχτηκε και δεύτερο τέρμα στο 81’ (Πετσόνι).

Αυτό ήταν και το τελευταίο φιλικό στο βασικό στάδιο της προιετοιμασίας, αφού αύριο οι «πράσινοι» επιστρέφουν στην Ελλάδα και μπαίνουν στην τελική ευθεία ενόψει των κρίσιμων προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ με την Οντένσε.

Η Κολωνία προηγήθηκε στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης με φοβερό τέρμα του Ποντόλσκι, καθώς ο Γερμανός διεθνής πήρε την μπάλα περίπου 15 μέτρα έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, γύρισε το σώμα του και με ένα τρομερό βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα για το 1-0. Παρόλα αυτά το προβάδισμα για τους Γερμανούς κράτησε μόλις δύο λεπτά, αφού στο 19΄ ο Μαρίνος βγήκε τετ-α-τετ και κέρδισε πέναλτι απο ανατροπή του Μοχαμάντ, το οποίο εκτέλεσε ο Λέτο ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Τελικά η Κολονία πήρε τη νίκη με γκολ εννέα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα (81΄), με πλασέ του Πετσόνι μέσα στην περιοχή και σε στιγμή αδράνειας της άμυνας του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν με τον Πετρόπουλο στο 84΄ και στο 87΄ και το 2-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μπιάρσμιρ, Νίνης, Κατσουράνης, Μαρίνος, Λέτο, Κλέιτον