Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι το Μαρούσι επικράτησε 75-70 του Πανελλήνιου στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πέτυχε το 1-0 στη σειρά των «μικρών» τελικών της Α1 μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 9 πόντους, όμως τελικά πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα και υπερασπίστηκαν την έδρα τους.

Το δεύτερο παιχνίδι θα γίνει το Σάββατο στις 17:00 στο κλειστό της Κυψέλης.

Το Μαρούσι κατάφερε να προηγηθεί στην αρχή του αγώνα με 7-1, όμως ο Πανελλήνιος στη συνέχεια αντέδρασε και προσπέρασε για πρώτη φορά στο 15-12, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανελλήνιος έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-4 και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά εννέα πόντων και το σκορ στο υπέρ του 36-27.

Το Μαρούσι ανέκαμψε στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε στον πόντο (54-53), με αποτέλεσμα η τέταρτη περίοδος να ξεκινήσει από το μηδέν.

Στον επίλογο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στα 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 70-70. Από εκεί και πέρα, το Μαρούσι σημείωσε πέντε πόντους με τους Κις και Καϊμακόγλου και πήρε τη νίκη με το τελικό 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 29-36, 53-54, 75-70.