Πρωταθλήτρια Ευρώπης σε επίπεδο εφήβων αναδείχθηκε η Ελλάδα, κατακτώντας την πρώτη θέση του τουρνουά που έγινε σε Πύργο και Αμαλιάσα. Σε ένα παιχνίδι που είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός μεγάλου τελικού οι “μπέμπηδες” του Γιώργου Βλασσόπουλου έδειξαν χαρακτήρα και μπόρεσαν να επιβληθούν των Λιθουανών με 57-50.

Οι Έλληνες μπήκαν αγχωμένοι στο παιχνίδι και αστοχώντας σε πολλά σουτ έφτασαν στο πρώτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 11-6. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα… πάτησε γκάζι και με κύριους εκφραστές στον επιθετικό τομέα, τους Σλούκα και Παππά ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και πήρε το προβάδισμα με 27-25.

Στην τρίτη περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σταθεροποίησε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, το οποίο διεύρυνε σε 43-38 στο τέλος του δεκαλέπτου. Το τέλος, βρήκε την Ελληνική ομάδα πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της και τους Λιθουανούς να περιορίζονται στην δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 6-11, 27-25, 43-38, 57-50

Ελλάδα: Παπαντωνίου, Κατσίβελης, Αγγελόπουλος, Μάντζαρης 2, Καραθανάσης, Παπανικολάου 10(1), Γεωργάκης, Σλούκας 16(1τρ, 8ρ), Παππάς 14(2τρ, 7ρ), Κασελάκης 7(9ρ), Σαρικόπουλος 8(10ρ)

Λιθουανία: Κάιρις, Σαπιέγκα, Πεκιουκεβίτσιους 4, Μπερτάσιους 8, Γκάσκα 9(1), Σλάζας 3(14ρ), Μπιρούτα 2, Μοτιεγιούνας 17(12ρ), Καντζεβίτσιους 7(1)