Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης του πρωταθλήματος της Α1, που οδηγεί στην Euroleague της ερχόμενης περιόδου έκανε ο Άρης, ο οποίος επιβλήθηκε στο «Αλεξάνδρειο» με 90-86 του Αμαρουσίου, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν το Σάββατο στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο Μαρούσι.

Στην αρχή του αγώνα ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους (18-13), έχοντας τον Νέλσον σε καλή ημέρα, αλλά το Μαρούσι με τους Γλυνιαδάκη και Μαυροκεφαλίδη να κερδίζουν τη «μάχη» στη ρακέτα έκλεισε το δεκάλεπτο στο +1 (25-24). Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του έξω από τη γραμμή των 6.25, αλλά το Μαρούσι συνέχισε να υπερτερεί κάτω από το καλάθι, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και ο Άρης να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας ένα πόντο αβαντάζ (44-43).

Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, ενώ όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, το Μαρούσι στο 30’ βρέθηκε να έχει προβάδισμα ενός πόντου, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 64-65. Στον επίλογο, ο Άρης ξέφυγε με έξι πόντους 86-80, διαφορά που κατάφερε να διατηρήσει και στη συνέχεια να φτάσει στη νίκη με το τελικό 90-86.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 44-43, 64-65, 90-86.

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Κλαρκ 14 (3), Ράιτ 16 (2), Τσαλδάρης 17 (3), Μπετς 15, Νέλσον 12 (1), Αργυρόπουλος 4, Ηλιάδης, Γκαβέλ 3 (1), Αγαδάκος, Μπάρλος 9 (1).

Μαρούσι (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 14 (4), Κις 10 (1), Χαραλαμπίδης 3, Διαμαντόπουλος 6 (2), Κουμπούρας 4, Χαφ, Στεφανίδης, Μαυροειδής 7, Μαυροκεφαλίδης 20 (1), Καλάθης, Γλυνιαδάκης 13, Καϊμακόγλου 9.