Την έκτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πήρε η Εθνική ομάδα των Εφήβων, επικρατώντας με 72-54 της Λιθουανίας στο τελευταίο παιχνίδι των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στον Πύργο και την Αμαλιάδα.
Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου για άλλο ένα παιχνίδι έδειξε την ανωτερότητά της και κερδίζοντας τους Λιθουανούς πήρε την πρώτη θέση του ομίλου, πέρασε στα ημιτελικά και παρέμεινε η μόνη αήττητη του τουρνουά.
Καλύτερος παίκτης του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν ο Παππάς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Σλούκας με 14 πόντους και δύο τρίποντα, όπως και οι Κασελάκης και Παπανικολάου.
Για την αξιόμαχη Λιθουανία, η οποία δεν παράτησε το παιχνίδι και προσπαθούσε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ μέχρι το τέλος, κορυφαίος ήταν ο Σλέζας με 13 πόντους.
Δεκάλεπτα: 22-11, 38-22, 52-38, 72-54
Ελλάδα (Γιώργος Βλασσόπουλος): Παπαντωνίου, Κατσιβέλης, Αγγελόπουλος 2, Μάτζαρης 4, Καραθανάσης, Παπανικολάου 10, Γεωργάκης 4, Σλούκας 14(2), Παππάς 22(2), Κασελάκης 12(2), Σαρικόπουλος 4
Λιθουανία (Βαϊτόλντας Μασάλσκις): Κάιρις 2, Σαπιέγκα 3(1), Πετσιουκεβίτσιους 12(2), Μπερτάσιους 10 (2), Γκάσκα, Σλέζας 13, Μπιρούτα 4, Μοτιεγιούνας 8, Καντζεβίτσιους, Ζιμνίτσκας 2, Μιλίνσκας, Στανιούλις