Θύμα της εξαιρετικής άμυνας της Ρεάλ Μαδρίτης έπεσε ο Παναθηναϊκός, καθώς υπέπεσε σε συνολικά 17 λάθη, γνωρίζοντας, έτσι, την πρώτη του ήττα στη φετινή Euroleague.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 80-70 από την ομάδα του Έτορε Μεσίνα στο «Παλάθιο Βισταλέγκρε».

Καθοριστικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα έπαιξε και το δεύτερο δεκάλεπτο, περίοδος στην οποία το επιμέρους σκόρ ήταν 22-7 υπέρ της «Βασίλισσας», η οποία πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στον 4ο όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 34-28, 59-51, 80-70

Διαιτητές: Μπραζάουσκας (Λιθουανία), Ρίζικ (Ουκρανία), Βιατόρ (Γαλλία)

Οι συνθέσεις:

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ετορε Μεσίνα): Πριτζιόνι 11 (3), Χάνσεν 3 (1), Λαβρίνοβιτς 15, Καουκένας 17 (1), Βελίτσκοβιτς 7 (1), Γκαρμπαχόσα 6 (1), Βιντάλ, Μπούλοκ 9 (1), Γιουλ 12 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6 (1), Σπανούλης 4, Περπέρογλου, Φώτσης 8 (2), Γκόλεματς, Νίκολας 16 (4), Διαμαντίδης 7 (2), Πέκοβιτς 22, Καλάθης 1, Σερμαντίνι 6.