Για δεύτερη διαδοχική χρονιά και 29η φορά στην ιστορία της η Γιουβέντους στέφθηκε σήμερα πρωταθλήτρια Ιταλίας. Η «Βέκια Σινιόρα» χάρη στο πέναλτι του Βιντάλ στο 59΄, νίκησε 1-0 την Παλέρμο στο Τορίνο, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής, και αύξησε στους 14 βαθμούς τη διαφορά από την δεύτερη της κατάταξης Νάπολι, που υποδέχεται σήμερα (21:45) την Ίντερ, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώνεται η 35η ημέρα. Η Γιουβέντους έπαιζε από το 83΄ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πογκμπά.

Οι «παρτενοπέι» έχουν έναν αγώνα λιγότερο, όμως η διαφορά των 14 βαθμών δεν μπορεί να καλυφθεί στα τέσσερα παιχνίδια που έχει να δώσει η Νάπολι ως το τέλος του πρωταθλήματος. Έτσι, η Γιουβέντους είναι από σήμερα η πρωταθλήτρια για την αγωνιστική περίοδο 2012-13 στην Ιταλία.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η νίκη της Λάτσιο με 6-0 επί της Μπολόνια. Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Μίροσλαβ Κλόζε, ο οποίος σκόραρε πέντε γκολ. Με την Μπολόνια ο Παναγιώτης Κονέ αγωνίστηκε για 90 λεπτά, ενώ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος πέρασε στον αγώνα στο 53΄, αντικαθιστώντας τον Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο.

Ο Αλέξανδρος Τζόρβας ήταν στην αποστολή της Τζένοα, η οποία συνέτριψε 4-1 την ουραγό Πεσκάρα, που υποβιβάστηκε και μαθηματικά, ενώ ο Σωτήρης Νίνης παρακολούθησε από τον πάγκο τις προσπάθειες των συμπαικτών του στην Πάρμα, που νίκησε 2-0 την Αταλάντα.

Η 35η αγωνιστική του Καμπιονάτο:

Κιέβο-Κάλιαρι 0-0
Φιορεντίνα-Ρόμα 0-1 (+90΄ Οσβάλντο)
Ουντινέζε-Σαμπντόρια 3-1 (29΄, 51΄ Ντι Νατάλε, 88΄ Μουριέλ – 34΄ Μάρτινς)
Κατάνια-Σιένα 3-0 (14΄, 52΄, 71΄ Μπεργκέσιο)
Τζένοα-Πεσκάρα 4-1 (19΄ Φλόρο Φλόρες, 30΄, 54΄ Μποριέλο, 70΄ Μπερτολάτσι – 35΄ Σκούλι)
Γιουβέντους-Παλέρμο 1-0 (59΄ πεν. Βιντάλ)
Λάτσιο-Μπολόνια 6-0 (22΄, 36΄, 39΄, 50΄, 61΄ Κλόζε, 32΄ Ερνάνες)
Μίλαν-Τορίνο 1-0 (84΄ Μπαλοτέλι)
Πάρμα-Αταλάντα 2-0 (45΄ Παρόλο, 58΄ Μπιαμπιανί)

Πεσκάρα 22 –Υποβιβάστηκε

-Σαμπντόρια και Τορίνο έχουν -1 βαθμό, η Αταλάντα -2 και η Σιένα -6 βαθμούς.

1 τίτλος: Κάλιαρι, Καζάλε, Νοβέζε, Σαμπντόρια και Βερόνα

– Η Τορίνο το 1927 και η Γιουβέντους το 2005 αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες, αλλά ο τίτλος τούς αφαιρέθηκε, καθώς ενεπλάκησαν σε «στημένους» αγώνες.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης