Κορυφαίος αθλητής της χρονιάς για το 2009 αναδείχθηκε με μεγάλη διαφορά από το δεύτερο ο συνήθης… ύποπτος, Γιουσέιν Μπολτ.

Ο Τζαμαϊκανός σπρίντερ κατέκτησε το βραβείο «Champion des champions» (σ.σ.: πρωταθλητής των πρωταθλητών) της γαλλικής εφημερίδας «L’Equipe», το οποίο είχε καταλήξει στα χέρια του και το 2008.

Ο γιος του «ανέμου»  στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στα 100 (9,58’’) και στα 200 μέτρα (19,19’’), ενώ  παράλληλα κατάκτησε και το χρυσό μετάλλιο στα 4×100.

Ο Γιουσέιν Μπολτ πιο συγκεκριμένα συγκέντρωσε 1.289 βαθμούς στην ψηφοφορία της «L’Equipe», ενώ δεύτερος ήρθε ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου, ο Ελβετός Ρότζερ Φέντερερ με 568 ψήφους.

Την τρίτη θέση με 296 ψήφους κατέλαβε ο παγκόσμιος πρωταθλητής στο Moto GP Βαλεντίνο Ρόσι, ενώ την τέταρτη, με μία λιγότερη η Μπαρτσελόνα, η οποία «σάρωσε» ό,τι τίτλο κυκλοφορούσε την χρονιά που φεύγει.

Μία θέση πιο πίσω βρέθηκε ο πρωταθλητής του WRC Σεμπαστιάν Λεμπ (248), ενώ ο νέος κάτοχος της «Χρυσής Μπάλας», Λιονέλ Μέσι  κατέλαβε την έκτη θέση, συγκεντρώνοντας  205 ψήφους.