Την ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση… βολής τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό έχασε η ΑΕΚ. Η Ένωση γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και έμεινε πέντε βαθμούς πίσω από τους «ερυθρόλευκους» και τέσσερις από τους «πράσινους».

Η Ένωση από το 36’ αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Νταντόμο, ενώ το γκολ σημείωσε στο 50’ ο Ριέρα, που στο 33’ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σάχα από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Χθες, η νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού με 2-1 στο ΟΑΚΑ, έφερε νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Οι «πράσινοι» με τα δύο γκολ του Τζιμπρίλ Σισέ (57’, 62’ πεν.), ανέτρεψαν το 1-0 που είχε διαμορφώσει από το 37’ ο Μιραλάς και ανέβηκαν στους 17 βαθμούς, κρατώντας παράλληλα στους «ερυθρόλευκους» στους 18.

Να σημειωθεί ότι ο Σισέ σκόραρε για πρώτη φορά απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο του «τριφυλλιού», την ώρα που ο Νίκος Νιόπλιας κέρδισε για πρώτη φορά τον Ερνέστο Βαλβέρδε στην «μάχη» των πάγκων. Παράλληλα, αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι οι «πράσινοι» επικράτησαν των Πειραιωτών για πρώτη φορά μετά από 3,5 χρόνια και τον Μάρτιο του 2007. Ο Σισέ ανέβηκε στα 7 γκολ και πλέον είναι ο πρώτος «κανονιέρης» στην ελληνική Super League.

Στα δύο παιχνίδια που προηγήθηκαν ο Άρης «καθάρισε» σε 25’ λεπτά τον Ατρόμητο και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Στο 19’ ο Χαβίτο πέτυχε το 1-0, ενώ στο 25’ ο Λαζαρίδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο «Αλκαζάρ» η Λάρισα σημείωσε όσα γκολ είχε πετύχει από την αρχή της φετινής Super League, αφού επικράτησε με το ευρύ 3-0 της Ξάνθης. Πρωταγωνιστής ήταν ο Κανόμπιο που σκόραρε στο 18’ με πέναλτι και στο 54’, ενώ ο Ιγκλέσιας στο 27’ σκόραρε το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ έστω και με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, που σημείωσε ο Κοντρέρας, κατάφερε να κερδίσει 2-1 τον Εργοτέλη και να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, μακριά από την «Τούμπα».

Στην Πάτρα η Κέρκυρα γνώρισε την πρώτη της ήττα στην έδρα της, αφού ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 2-1. Στις Σέρρες ο Πανσερραϊκός με γκολ του Λεοζίνιο «μάζεψε» τρεις πολύτιμους βαθμούς, επικρατώντας της Καβάλας, ενώ τέλος στο «Καυτανζόγλειο» Ηρακλής και Ολυμπιακός Βόλου έμειναν στο… στείρο 0-0.