Ο Ολυμπιακός είχε «αγκαλιάσει» την πρόκριση για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, ωστόσο η Μαρσέιγ του την πήρε μέσα από τα χέρια.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στην «Μπάι Αρίνα» από την Ντόρτμουντ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και με 3-2 σκορ, πήρε τη νίκη, η οποία της έδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι πρωταθλητές Γερμανίας, οι οποίοι αποδείχθηκαν ιδανικοί αυτόχειρες, τερμάτισαν στην τελευταία θέση του ομίλου, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από την Ευρώπη.

Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε με τον Γιάκουμπ Μπλαστσικόβσκι στο 23’, ενώ στο 32’ διπλασίασε τα τέρματά της με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματς Χούμελς.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου η Μαρσέιγ κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με την εξαιρετική κεφαλιά του Λοΐκ Ρεμί, ο οποίος σήμανε το σύνθημα για την αντεπίθεση.

Στο 85΄ ο Αντρέ Αγιού με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ ισοφάρισε σε 2-2, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ματιέ Βαλμπουενά με καταπληκτικό σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 3-2, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για την ομάδα του.

Ντόρτμουντ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Φελίπε Σαντάνα, Χούμελς, Λέβε, Κελ (32′ Αντόνιο ντα Σίλβα), Γκεντογάν, Μπλαστσικόβσκι, Γκέτσε (46′ Πέρισιτς), Λεβαντόβσκι, Μπάριος (63′ Καγκάβα).

Μαρσέιγ: Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Ν’Κουλού, Ντιαβαρά, Ντζιμί Τραορέ, Μ’Μπιά (46′ Μπενουά Σεϊρού), Αλού Ντιαρά, Λούτσο Γκονσάλες (67′ Τζόρνταν Αγιού), Αμαλφιτανό, Αντρέ Αγιού, Ρεμί (74′ Βαλμπουενά).

Προκρίθηκε ως πρώτος ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ» με 2-0 σκορ από την Σαχτάρ Ντόνεστκ στο «ΓΣΠ», ωστόσο προκρίθηκε ως πρώτος του ομίλου στους «16» μετά τη λευκή ισοπαλία (0-0) στο «Ντραγκάο» ανάμεσα στην Πόρτο και την Ζενίτ.

Τη δεύτερη θέση του 7ου ομίλου κατέλαβε η Ζενίτ, ενώ οι «δρακοι», που τερμάτισαν τρίτοι θα συνεχίσουν στο Europa League, όπου πέρυσι κατέκτησαν το βαρύτιμο τρόπαιο.

Στον 5ο όμιλο η Τσέλσι κατέλαβε την πρώτη θέση, αφού επικράτησε άνετα με 3-0 της Βαλένθια στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και άφησε τρίτες τις «νυχτερίδες». Μαζί με τους «μπλε» στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ πέρασε και η Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Γκενκ στο Βέλγιο.

Στον 8ο όμιλο η Μπαρτσελόνα η οποία είχε καπαρώσει την πρώτη θέση του ομίλου, συνέτριψε με 4-0 στο «Καμπ Νου» την Μπάτε Μπορίσοφ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μίλαν, που προκρίθηκε ως δεύτερη στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ , αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Βικτόρια Πλζεν, η οποία θα συνεχίσει στο Europa League.