Στους “4” του Κυπέλλου πέρασε το Μαρούσι, επικρατώντας της Ολύμπιας Λάρισας στο κλειστό του “Αγ. Θωμά” 70-69, χάρη σε ένα καλάθι του Κις στο τέλος του αγώνα. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά του θεσμού το νικητή του αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Πανελλήνιο.

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι με τις δύο ομάδες να ρίχνουν το βάρος στον αμυντικό τομέα. Οι Λαρισαίοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-20, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ολύμπια πήρε προβάδισμα επτά πόντων (24-31).

Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και ο Γλυνιαδάκης, κερδίζοντας τις μάχες κάτω από το καλάθι, βοήθησε σημαντικά το Μαρούσι να κάνει σερί 11-0 και να προηγηθεί με 35-31. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-37.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στο Μαρούσι, το οποίο εκτόξευσε τη διαφορά με τη λήξη του δεκαλέπτου στο 62-52. Ωστόσο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέστρεψε στο παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, ο Μπατής με τρίποντο μείωσε σε 68-67, ενώ με δίποντο του Καστλ η Ολύμπια προηγήθηκε 68-69. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με δίποντο στην εκπνοή του αγώνα ο Κις.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-37, 62-52, 70-69

Μαρούσι (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 8 (2), Κις 13 (1), Χαραλαμπίδης 9 (1), Τουντζιαράκης, Κουμπούρας 3 (1), Χαφ 4, Στεφανίδης, Μαυροειδής, Μαυροκεφαλίδης 7, Καλάθης 8, Γλυνιαδάκης 18.

Ολύμπια Λαρίσας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 14 (1), Θεοδωράκος, Σούλτζε 16 (3), Σπανός 4, Καραγιώργης, Mπέλσερ 6 (1), Γιαννουλάκος 2, Μπατής 11 (1), Αριγμπάμπου 7, Κολώκας 2, Κούρτοβιτς 2, Παπαϊωακείμ 5.