Σε θρίλερ εξελίχθηκε ο προημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον Άρη και τον Πανιώνιο, που βρήκε νικητές τους Νεοσμυρνιώτες με 99-94, μετά από δύο παρατάσεις. Ο Πανιώνιος στους “4” του θεσμού θα βρει απέναντί του τον Ολυμπιακό.

Ο Πανιώνιος στην πρώτη περίοδο προηγήθηκε με 25-17, ενώ έκλεισε το ημίχρονο με προηγούμενος 12 πόντους και το σκορ στο 42-30. Η ομάδα του Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς διατήρησε το προβάδισμα και στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ στην τελευταία ο Άρης έκανε το come back και ισοφάρισε 69-69 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση ο Άρης προηγήθηκε 81-79, αλλά ο Πανιώνιος σκόραρε στην τελευταία του προσπάθεια και οδήγησε το παιχνίδι σε νέα παράταση. Οι “κυανέρυθροι” πήραν προβάδισμα 90-84. Ο Ηλιάδης μείωσε με τρίποντο σε 90-87, αλλά ο Πανιώνιος είναι αυτός που “γέλασε” στο τέλος επικρατώντας 94-99.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 30-42, 48-55, 69-69 (κ.α.), 81-81 (1η παρ.), 94-99 (2η παρ.)

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Κλαρκ 13 (1), Μάρσαλ 2, Τσαλδάρης 12 (3), Νέλσον 23, Σέκουλιτς 22, Αργυρόπουλος 7 (1), Ηλιάδης 7 (1), Γκαβέλ, Σκορδίλης, Παπανικολάου 2, Μπάρλος 6

Πανιώνιος (Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος, Τσβέτκοβιτς 2, Ζορόσκι 9, Γεωργαλής, Νίκολιτς 2, Καλαμπόκης 11, Μάιλς 31 (2), Ραίτσεβιτς 12 (1), Μπάξτερ 7, Κένταλ 16, Γιαννούλης 9.