Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν η Μαρίτιμο και η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας, στον εναρκτήριο αγώνα τους στο Λιγκ Καπ της Πορτογαλίας που διεξήχθη την Τρίτη στην έδρα της πρώτης κι έληξε ισόπαλος 2-2.

Τα «λιοντάρια» προηγήθηκαν στο 29ο λεπτό με κεφαλιά του Ρίκι φαν Βολφσβίνκελ, αλλά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα με τους Έλντον Ράμος (κοντινή προβολή στο 40′) και Ροζάριο (κοντινή κεφαλιά στο 65′).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Μαρίτιμο θα ξεκινούσε με νίκη στη διοργάνωση ο Σαντάο στο 87ο λεπτό ισοφάρισε σε 2-2, σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας για τους πρωτευουσιάνους.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

Μαρίτιμο – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-2

(40′ Έλντον, 65′ Ροζάριο / 29′ Φαν Βολφσβίνκελ, 87′ Σαντάο)

Μορεϊρένσε 0

*Οι ομάδες δίνουν από έναν αγώνα με κάθε αντίπαλο του ομίλου τους. Οι πρώτες προκρίνονται στην ημιτελική φάση όπου θα διεκδικήσουν (σε παιχνίδι νοκ-άουτ) την πρόκριση στον τελικό.