Την ήττα με 8-7 από το Μαυροβούνιο γνώρισε η Εθνική πόλο των ανδρών στο τρίτο της παιχνίδι στο προολυμπιακό τουρνουά του Έντμοντον. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικεντρώνεται στο καθοριστικό αυριανό (3:20 π.μ) ματς με τη Γερμανία, όπου με νίκη μπορεί να πάρει ακόμη και τη δεύτερη θέση του Α΄ ομίλου, που θα την φέρει με αντίπαλο στα μέτρα της στον προημιτελικό. Σε διαφορετική περίπτωση, η ομάδα του Ντράγκαν Άντριτς θα μείνει τέταρτη και θα διεκδικήσει το εισιτήριο για το Λονδίνο πιθανότατα απέναντι στην Ισπανία.

Η εθνική παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένη αμυντικά απέναντι στους φιναλίστ του πρόσφατου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, «πλήρωσε» όμως τα επιθετικά της προβλήματα και κυρίως τα άσχημα ποσοστά στον παίκτη παραπάνω. Στο φινάλε, όπως και στο παιχνίδι απέναντι στη Ρουμανία, η ελληνική ομάδα έχασε επίθεση με παίκτη παραπάνω και υποχρεώθηκε σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο Εντμοντον.

Τα οκτάλεπτα:
1-2, 1-2, 2-2, 3-2

Ελλάδα (Ντράγκαν Άντριτς):
Δεληγιάννης, Μυλωνάκης, Μιράλης, Κοκκινάκης 1, Χατζηθεοδώρου 1, Θεοδωρόπουλος, Χρ.Αφρουδάκης 3, Δελακάς, Γ.Αφρουδάκης, Φουντούλης 1, Μουρίκης 1, Βουλγαράκης, Καραμπέτσος. Με τρεις ποινές αποβλήθηκαν στην τελευταία περίοδο ο Φουντούλης (2.06) και ο Χατζηθεοδώρου (1.12).

Μαυροβούνιο (Ράνκο Πέροβιτς):
Ράντιτς, Μπργκούλιαν, Πάσκοβιτς 1, Πέτροβιτς, Κλίκοβατς, Ράντοβιτς, Μ.Γιάνοβιτς 3, Ν.Γιάνοβιτς, Ίβοβιτς 1, Ζλόκοβιτς 2, Γκοϊκοβιτς 1, Τζόκιτς, Στσεπάνοβιτς. Με τρεις ποινές αποβλήθηκαν στην τελευταία περίοδο οι Ιβοβιτς (6.20), Τζόκιτς (4.30) και Γκοϊκοβιτς (3.29).