Στις νίκες επέστρεψε με επιβλητικό τρόπο ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε το Σάββατο στη Βέροια με 3-1 σκορ της ομώνυμης ομάδας, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής ,της Super League.

Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό πρώτο μέρος καταφέρνοντας να πάρει «αέρα» τερμάτων, χάρη στα τέρματα των  Φακούντο Περέιρα (10′), Μιγκέλ Βίτορ (28′) και  Κριστιάν Νομπόα (42′), με τη «βασίλισσα» του Βορρά να πετυχαίνει απλά το γκολ της «τιμής» στο 61ο λεπτό με τον Ντουμίτρου.

Οι «ασπρόμαυροι», οι οποίοι αγνοούσαν τη νίκη επί τέσσερις αγωνιστικές (3 ήττες και μία ισοπαλία) με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 50 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο -2 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό, την ώρα που το συγκρότημα του Γκρανέρο παρέμεινε στους 34.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΠΑΟΚ με ευστοχία στις τελικές (σε τέσσερις πέτυχε τρία γκολ) που παρέπεμπε σε… ελεύθερες βολές στο μπάσκετ κατάφερε να «καθαρίσει» το ματς από το πρώτο 45λεπτο.

Ο Γιάννης Σκόνδρας με δύο ασίστ έδωσε την ευκαιρία, αρχικά στον Περέιρα στο 10΄ και τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου στο Νομπόα να «χριστούν» σκόρερ, ενώ ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 28΄, ο Βίτορ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Περέιρα, είχε κάνει το 0-2.

Το σκορ του πρώτου μέρους έδωσε τη δυνατότητα στις δύο ομάδες να παίξουν ανοιχτό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 48΄ ο Μακ έχασε μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, ενώ στο 54΄ ο Ναζλίδης απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα σχεδόν από τη γραμμή της εστίας του Ιτάνζ, που είχε εξουδετερωθεί!
Η Βέροια κατάφερε τελικά να μειώσει στο 61΄ με το καταπληκτικό γκολ του Ντουμίτρου με σουτ έξω από την περιοχή (1-3).

Οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν και «φλέρταραν» με το δεύτερο γκολ δύο φορές, με τους Κάμπορα και Γεωργιάδη να αποτυγχάνουν πάντως να παραβιάσουν την εστία του Ιτάνζ.

«Καθαρή» ευκαιρία για να διευρύνει το σκορ είχε και ο ΠΑΟΚ στο διάστημα αυτό με το Γκολάσα, ο οποίος πλάσαρε τον Τζινάρ, αλλά ο γκολκίπερ της Βέροιας απόκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

Κίτρινες: Ραούλ Μπράβο, Τζινάρ, Κάμπορα – Μιγκέλ Βίτορ, Γκολάσα, Παπαγιαννόπουλος, Κάτσε, Πόζογλου

Bέροια (Γκρανέρο):
Τζινάρ, Όστοϊτς, Μπράβο, Βέρτζος, Νέτο Τάτος (53΄ Κάμπορα), Μπατιόν, Ντουμίτρου, Μπεν (73΄ Γεωργιάδης), Μπαργκάν (53΄ Ναζλίδης), Βεργώνης.

ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης):
Ιτάνζ, Κόστα, Παπαγιαννόπουλος (90΄+2 Πούγγουρας), Βίτορ, Σκόνδρας, Κωνσταντινίδης (84΄ Κίτσιου), Κάτσε, Νομπόα, Μακ (81΄ Πόζογλου), Περέιρα, Γκολάσα.