Η Βέροια επέστρεψε την Τετάρτη στον δρόμο των επιτυχιών, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Νίκης Βόλου, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Κάμπορα άνοιξε το σκορ στο 38′, ενώ ο Καλτσάς στο 84′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ,σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

Η «βασίλισσα» του Βορρά με αυτό το «τρίποντο» έφτασε τους 24 πόντους και πλησίασε στον ένα βαθμό τον τέταρτο της βαθμολογίας, Αστέρα Τρίπολης, την ώρα που η ομάδα της Μαγνησίας βρίσκεται «βυθισμένη» στον… πυθμένα της βαθμολογίας – μαζί με τον Εργοτέλη-, έχοντας μαζέψει μόλις επτά πόντους.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με δύο καλές ευκαιρίες ξεκίνησε το ματς για το συγκρότημα του Γκρανέρο. Η Βέροια απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με κεφαλιά του Βεργώνη στο 8ο λεπτό, με τον Αναστασόπουλο να διώχνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή, ενώ στο 17΄ ο ίδιος παίκτης σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Στο 23΄ ήταν η σειρά της Νίκης να απειλήσει, με το σουτ του Μουζακίτη να φεύγει ελάχιστα εκτός εστίας. Ο ρυθμός εν συνεχεία έπεσε και σε αυτό σημαντικό ρόλο έπαιξε το «βαρύ» τερέν.

Πάντως η Βέροια κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα, καθώς στο 38΄ ο Κάμπορα με συρτό σουτ, μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Μπαργκάν από τα αριστερά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δήμιζα.

Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους η «βασίλισσα του βορρά» έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, με τον Μπεν να μη βρίσκει τη μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή, μετά τη σέντρα του Καλτσά.

Οι γηπεδούχοι πάντως είχαν τον έλεγχο του αγώνα και «σφράγισαν» τη νίκη τους στο 84΄, κι αφού ένα λεπτό νωρίτερα είχαν… καρδιοχτυπήσει με την κεφαλιά του Σκουρτάι που πέρασε άουτ.

Σκόρερ του δεύτερου τέρματος της Βέροιας ήταν ο Καλτσάς, ο οποίος μετά από επέλαση του Μπεν και ασίστ του δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Δήμιζα.

Κίτρινες: Καρασαλίδης

Βέροια (Χοσέ Κάρλος Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Μαλόν, Βέρτζος, Ραούλ Μπράβο, Αμαραντίδης, Βεργώνης, Βάσκες (87΄ Αρτσε), Μπαργκάν (81΄ Ντουμίτρου), Καλτσάς, Μπεν, Κάμπορα (68΄ Βούκιτς)

Νίκη Βόλου (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Δήμιζας, Μαρινάκης, Τσουκάνης (65΄ Σταμπολζίεφ), Μαχλελής, Αργύρης, Ιβενς, Καρασαλίδης, Αναστασόπουλος (87΄ Γιαννιτσάνης), Μουζακίτης, Ροτζέριο, Σκουρτάι