Το… τρένο της Βέροιας δεν έκανε στάση ούτε απέναντι στην Κέρκυρα. Η «βασίλισσα» του Βορρά συνεχίζει να εντυπωσιάζει, καθώς επικράτησε το Σάββατο -και μάλιστα με ανατροπή- 2-1 της Κέρκυρας, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στη Super League, κάνοντας έτσι το «3 στα 3» στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι «Φαίακες» προηγήθηκαν με τον Χαβίτο στο 2′, ωστόσο οι Κάμπορα (29΄) και Ντουμίτρου (57΄) έφεραν την ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους, που για ακόμη μία εβδομάδα θα παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Mε γκολ από τα αποδυτήρια άρχισε το παιχνίδι για τους Φαίακες, που πριν τη συμπλήρωση δύο λεπτών προηγήθηκε με ωραίο σουτ του Χαβίτο έξω από την περιοχή (0-1).

Αυτό το γκολ αιφνιδίασε τη Βέροια, η οποία πάντως μετά το πρώτο 20λεπτο ανέβασε την απόδοσή της και προσπάθησε να πιέσει την άμυνα των φιλοξενούμενων και έφτασε στην ισοφάριση στο 29ο λεπτό.

Σκόρερ της «βασίλισσας» του Βορρά ήταν ο Κάμπορα, ο οποίος μετά τη λάθος απομάκρυνση της μπάλας από το Μαραγκό, προ κενής εστίας πλάσαρε κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια είχε το «πάνω χέρι» στον αγωνιστικό χώρο κι έφτασε στην ολική ανατροπή με τον Κάμπορα από σκόρερ να γίνεται δημιουργός του δεύτερου τέρματος της ομάδας του.

Πιο συγκεκριμένα στο 57’ πάσαρε στο Ντουμίτρου, ο οποίος απέφυγε το Μαραγκό και με δυνατό γωνιακό σουτ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους γηπεδούχους, που κατάφεραν να υπερασπιστούν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος.

Κίτρινες: Αμαραντίδης, Βάσκες – Σάντσεθ, Γκόμες